Основи здоров'я 6 клас

25.05.2023 р.

Підсумкове тестування з теми «Безпека в побуті та навколишньому середовищі» ». 

Використай цей код, відкривши посилання.

join.naurok.ua

Код доступа 6940082

Укажіть прізвище, ім’я.

18.05.2023 р.

ТЕМА. До кого звертатися по допомогу. Як допомогти потерпілому
Мета уроку: учити надавати допомогу постраждалому у разі ураження електричним струмом, потрапляння на тіло людини хімічної речовини; ознайомити із ознаками отруєння та способами їх виявлення, прищеплювати бажання прийти на допомогу людям, коли вони її потребують;  розвивати вміння чуйно, милосердно ставитися до хворих, підтримувати їх; виховувати відповідальність, рішучість, доброту.
Терміни: перша допомога, опік, отруєння
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ  МОМЕНТ
Струм електричний — чарівний він гном,
з ним ми стикаємось знову і знов.
Струм електричний на службі повсюди,
вдячні за це йому всі наші люди.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ
ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Гра «Назви небезпеки»
Вправа «Мозковий штурм»
Які асоціації викликає у вас поняття «перша допомога»?
Обговорення асоціацій
Робота з терміном
Перша медична допомога — комплекс невідкладних медичних заходів, які проводять людині, що раптово захворіла чи постраждала, на місці пригоди та під час її транспортування до медичного закладу.
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
ІV.ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
До кого звернутися по допомогу. Самонавчання (крос-тест). Робота в парах

1. У тебе вдома немає телефону, а в сусідів є. Якщо тобі треба викликати рятувальників, ти звернешся до сусідів (5) чи побіжиш надвір шукати телефон-автомат (7)?

2. Ти став свідком ДТП на шосе за межами населеного пункту. Щоб викликати «швидку допомогу» і міліцію, побіжиш до найближчого житла (6) чи зупиниш будь-який автомобіль і попросиш водія допомогти або викликати «швидку допомогу» (8)?

3. Ти підбіг до телефону-автомата, щоб терміново викликати аварійну службу, але до нього стоїть черга. Ти станеш у чергу (9) , попросиш зателефонувати без черги (10), попросиш того, хто телефонує, перервати розмову і дозволити тобі викликати рятувальників (12)?

4. Ти залишився вдома сам, а незнайомий чоловік дзвонить у двері і просить негайно відчинити, щоб викликати «швидку допомогу». Ти відчиниш двері (11), відмовишся відчиняти (13) чи запропонуєш сам викликати «швидку», не відчиняючи дверей (14)?

5. Ти вчиниш цілком правильно. Якщо сталося нещастя, слід відкинути сором’язливість і стукати в усі двері, просити у сусідів допомогти (2)

6. Неправильно. Поки добіжиш, хтось може й померти (2).

7. Через надмірну сором’язливість змарнуєш дорогоцінний час і можеш втратити шанс врятувати комусь життя (1).

8. Це правильне рішення. Водії автомобілів зазвичай мають при собі мобільні телефони і одразу викличуть рятувальників. А якщо й не мають, вони швидше дістануться до найближчого населеного пункту і викличуть допомогу (3). 

9. Стоятимеш у черзі — втратиш дорогоцінний час. Відкинь будь-які вагання: якщо сталося нещастя, ти маєш право негайно зателефонувати до аварійної служби (3).

10. Цього недостатньо. Той, хто тримає слухавку, може розмовляти ще кілька хвилин. Будь рішучішим (3).

11. Неправильно. Зловмисники часто просять відчинити, щоб скористатися телефоном, або кажуть, що вони з ЖЕКу, пошти, міліції. Якщо ти вдома сам, ніколи не відчиняй дверей незнайомим людям. Знайди інше рішення (4).

12. Правильно! Люди здебільшого з розумінням ставляться до такого прохання, але навіть якщо станеться інакше, не зважай — ти зобов’язаний вчинити саме так (4).

13. З одного боку, ти робиш розумно, коли не відчиняєш дверей незнайомцям, але зваж на те, що від тебе, можливо, залежить людське життя. Подумай, як можеш правильно вчинити в такій ситуації (4).

14. Молодець! Саме так і треба вчинити. Ти дістався кінця і тепер готовий правильно діяти у складних ситуаціях.



1.Перша допомога в разі  опіків:
обливайте місця опіків великою кількістю води (15 хвилин і більше); будьте обережні, щоб уникнути переохолодження постраждалого, особливо взимку;
зніміть усі речі з обпеченої ділянки тіла (одяг, пасок, годинник, обручку тощо);
не знімайте одяг чи інші речі, що прилипли до обпеченої ді­лянки;
шкіру навколо опіків потрібно обробити розчином марганцівки або спиртом;
обгорніть обпечену ділянку свіжою, чистою, гладкою тканиною;
не змащуйте обпечені ділянки вершками, мазями, жирами;
не проколюйте пухирі;
якщо опік великий, покладіть потерпілого на землю, якщо це можливо, підніміть і потримайте його ноги;
перевіряйте пульс і дихання кожні 10 хвилин до прибуття «швидкої».
Перша допомога в разі ураження електричним струмом
Ураження електричним струмом виникає під час безпосеред­нього контакту людини з побутовим, виробничим або природним (блискавка) джерелом електричного струму. Ступінь складності ура­жень у таких випадках залежить від індивідуальних особливостей організму, фізичного та психічного стану, опору шкіри, тривалості впливу електроструму, метеорологічних факторів тощо.
Характер ушкоджень залежно від напруженості електроструму є таким:
Струм побутового напруження (до 380 V) — електричні мітки у вигляді маленьких кратерів на шкірі, іноді раптова зупинка серця.
Струм із напруженням до 1000 V — судоми, спазм дихальних м’язів, раптова зупинка серця.
Струм із напруженням вищим за 10 000 V — електричні опіки, обвуглювання тканин, перелами кісток, травматичний відрив кінцівок.
Найбільш вірогідні причини смерті в разі ураження електричним струмом: раптова зупинка серця, набряк головного моз­ку, спазм дихальних м’язів, ушкодження внутрішніх органів. Перш ніж надати першу допомогу постраждалому, ураженому електрострумом, слід знеструмити його. Вимкніть джерело електроживлення, якщо вимикач знаходиться поряд у межах досяг­нення, скиньте електродріт із постраждалого будь-яким предме­том (обов’язково сухим!), який не проводить електричний струм (дерев’яна палиця, лінійка тощо). Якщо швидко вимкнути елек­трострум неможливо — переріжте електродроти на різних рівнях (щоб не виникло короткого замикання) ножем або плоскогубцями з ізольованими ручками. Відтягніть постраждалого за одяг від міс­ця події, обмотавши руки сухим одягом (або використавши гумові рукавички). Але навіть перебуваючи в гумових рукавицях, не слід знімати з потерпілого електродріт без предметів, що не проводять електричний струм.
У разі ураження електрострумом високого напруження пам’ятайте про правили наближення до постраждалого. Якщо електродріт лежить на землі, людина, що поспішає на порятунок постраждалого, з перших кроків потрапляє під вплив електрич­ного струму. Тому наближатися до постраждалого слід «гусячим кроком»: п’ятка однієї ноги повинна обов’язково торкатися носка другої. Починати надання першої допомоги можна лише після усу­нення небезпеки ураження електрострумом для оточуючих. Зніміть із постраждалого електродріт предметом, що не проводить електроструму, покладіть дріт на суху фанеру, дошку, гумовий килимок.



Під час ураження струмом високого напруження або блискавкою можуть з’явитися опіки, кровотечі, обвуглювання тканин. У постраждалих можуть бути такі симптоми: повторна зупинка серця, пригнічення дихання, порушення психіки.
Схема надання першої допомоги в разі ураження електрострумом:
знеструмити постраждалого (не забуваючи при цьому про власну безпеку!);
за раптової зупинки серця — нанесіть прекардіальний удар по грудині і почніть реанімацію;
при кровотечі – накладіть кровоспинний джгут, стискувальну  пов’язку;
за електричних опіків і ран — накладіть стерильні повязки;
за переломів кісток кінцівок — шини (можна використовувати будь – які підручні засоби);
викличте « швидку допомогу».
Неприпустимо:
торкатися до потерпілого без попереднього знеструмлення;
витрачати час на пошуки вимикача електроструму, якщо можна перерубати або скинути електродріт предметом, що не проводить електрострум;
припиняти реанімацію до появи ознак біологічної смерті (труп­них плям);
наближатися до електродроту, що лежить на землі, бігом або великими кроками;
закопувати ураженого блискавкою в землю.
2.Перша допомога в разі хімічних опіків
Хімічні опіки виникають під час дії на шкіру агресивних хі­мічних речовин: кислот, лугів тощо. За хімічних опіків пухирі виникають рідко. Поглибленню та розповсюдженню опіку сприяє одяг, просякнутий речовинами, які викликали опік, тому важливо якнайшвидше зменшити концентрацію хімічної речовини та час її дії.
Якщо кислота або луг потрапили на шкіру через одяг, то спочат­ку треба змити їх водою з одягу, а потім обережно розрізати і зняти з потерпілого мокрий одяг, після чого слід промити шкіру великою кількістю проточної води протягом 20-25 хвилин. Намагайтеся, щоб відпрацьована вода не потрапляла на інші ділянки тіла або на самого рятувальника.
За попадання на тіло людини кислоти або лугу у вигляді твердої речовини необхідно видалити її сухою ватою, а потім промити во­дою. За хімічного опіку повністю змити хімічні речовини водою не вдається. Тому необхідно потім обпечену ділянку шкіри просушити і накласти стерильну пов’язку.
Схема надання першої допомоги в разі хімічного опіку:

зняти одяг, просякнутий хімікатом;
накласти стерильну пов’язку;
якнайшвидше доставити постраждалого до лікарні.
Неприпустимо:
торкатися обпеченого місця будь-чим, крім стерильних серветок;
відривати одяг, що пристав до місця опіку;
проколювати пухирі;
намагатися самостійно нейтралізувати хімічні речовини, що викликали опік;
залишити потерпілого на холоді;
обробляти місця опіку жиром, спиртом, мазями.
3. Перша допомога в разі отруєння хімічними речовинами
Найчастіше в побуті люди отруюються кислотами (80% оцтової, карболової, щавлевої, соляної) та їдкими лугами (каустична сода, нашатирний спирт). Відразу ж за попадання в організм цих речовин виникає сильний біль у роті, горлі та дихальних шляхах. Опік слизової оболонки викликає набряк, сильне виділення слини, а різкий біль перешкоджає ковтанню. Дія хімічних речовин
призводить до порушення функцій нирок і печінки. Блювання і пронос часто бувають із домішками крові. Під час дихання є вірогідність затікання слини у дихальні шляхи, що призводить до задухи.
Схема надання першої допомоги:
негайно викличте лікаря;
до прибуття лікаря видаліть слину та слиз із рота потерпілого;
чайною ложкою, обгорнутою серветкою, марлею, протріть ротову порожнину;
дайте випити 2-3 склянки води (краще — із льодом).
Неприпустимо:
викликати блювання (їдкі речовини можуть потрапити в дихальні шляхи або знову обпекти стравохід);
давати нейтралізувальні розчини (за отруєння кислотами – лужні, за отруєння лугами — кислотні);
не покласти постраждалого на живіт, повернувши голову набік, якщо він у стані непритомності.
Отрути, що діють переважно на кров
Усмоктуючись у кров, деякі отрути призводять до змін її властивостей  і функцій. Інтерес учених до гемолітичних отрут зростає, оскільки останнім часом збільшилася кількість отруєнь грибами (сморжами і блідою поганкою), а також почастішали випадки укусів гадюками. Загальнохарактерним для цих отрут  є  масивний внутрішньосудинний гемоліз, що супроводжується жовтяницею, гемолітичною анемією, дистрофією печінки.
Окис вуглецю. Отруєння чадним газом має місце настільки часто, що за кількістю поступається хіба що отруєнню алкоголем. Утворюється оксид вуглецю за неповного згоряння органічних речовин, котрі містять вуглець. Найбільш часто люди отруюються чадним газом у холодний період року, коли користуються пічним опаленням або перебувають у зачиненому гаражі за увімкненого автомобіля. Газ не має кольору й запаху, до того ж отруєння настає повільно, ознаки інтоксикації з’являються, коли перетворюється на карбоксигемоглобін.
В отруєної людини дуже швидко наростає м’язова слабкість, і часто вона самостійно не може покинути загазоване приміщення. Шкіра і слизові оболонки стають рожевими. Смерть настає, коли у крові накопичується більш як 60% карбоксигемоглобіну. Бувають випадки блискавичної форми отруєння CO. Така швидка форма спостерігається, коли концентрація окису вуглецю у на­вколишньому повітрі перевищує 1%. Людина, що знаходиться  в приміщенні з високою концентрацією чадного газу в повітрі, миттєво втрачає свідомість (подібно до інсульту), у неї починають­ся судоми й за кілька хвилин настає смерть від зупинки дихання. Коли людина, перебуваючи в стані алкогольного сп’яніння, по­трапляє в зону загазованості, дії алкоголю й чадного газу можуть сумуватися.
Низка речовин (бертолетова сіль, нітрогліцерин, анілін, нітро­бензол, нітрит натрію, гідрохінон, динітробензол), потрапляючи у кров, утворюють із гемоглобіном досить стійку сполуку метгемо­глобін, через що кров нездатна транспортувати кисень до тканин організму, унаслідок чого настає гостре кисневе голодування. За перорального введення смертельна доза аніліну становить 10-20 г, нітриту натрію — 1-2 г, гідрохінону — 5-10 г, хлорату калію — 10-15 г. Крім властивості зв’язувати гемоглобін, окремі представ­ники цієї групи ще мають вибірковий вплив на різні системи орга­нізму. Так, отруєння хлоратом калію викликає ураження нирок із розвитком нефриту, що супроводжується уремією, нітрит натрію пригнічує судинно-руховий центр, гідрохінон та анілін уражають дихальний центр головного мозку.
Перші ознаки інтоксикації, як і за отруєння CO, з’являються за концентрації метгемоглобіну 30%, а смерть настає, коли вона сягає 70-80%. У високій концентрації метгемоглобін знижує ре­зистентність еритроцитів і веде до їх гемолізу. Надлишок речовин, що утворюють метгемоглобін, може накопичуватися в печінці й жи­ровій клітковині. Тому, якщо людина після отруєння залишилася живою, через деякий час явища метгемоглобінутворення можуть повторитися внаслідок виходу речовин у кров із депо.
Перша допомога. Потерпілого винести на свіже повітря, забез­печити йому спокій, зігріти, дати вдихнути нашатирний спирт, розтерти тіло, напоїти міцним солодким чаєм.
Крім того, треба давати кисень.
За браку дихання — штучна вентиляція легень, госпіталізація.
Чадний газ легший за повітря, тому, перебуваючи в задимлено­му приміщенні під час пожежі, просуватися треба, зігнувшись до підлоги.
 Пам'ятка, кому слід телефонувати та до кого звертатися за потреби.
Як зазначає Міністерство охорони здоров'я України, у разі виявлення перших симптомів, схожих на симптоми коронавірусу, слід звернутися за допомогою до сімейного лікаря. Якщо у вас немає сімейного лікаря, телефонуйте за номером: 1687 або на "гарячу лінію" Національної служби здоров'я України – 1677. Там скоординують ваші подальші дії. 
Якщо вам необхідна невідкладна допомога, відразу телефонуйте до "швидкої".За правовою допомогою слід звертатись за номером: 0 800 213 103.Крім того, Національна служба здоров'я України опублікувала список "гарячих ліній" по областях, за якими можна звертатися для отримання допомоги. 
VI.УЗАГАЛЬНЕННЯ   Й   СИСТЕМАТИЗАЦІЯ   НАВЧАЛЬНОГО   МАТЕРІАЛУ
1) Визначте черговість надання першої допомоги людині, ураженій електричним струмом:
дати понюхати нашатирний спирт;
визначити стан потерпілого;
усунути контакт з електричним струмом;
зробити штучне дихання;
викликати швидку допомогу;
винести потерпілого на свіже повітря.
2) Розв’яжіть ситуацію
На уроці хімії учень порушив правила техніки безпеки під час практичної роботи. Крапельки лугу потрапили на його шкіру.
Після прання білизни пральним порошком у жінки почервоніли руки і почався свербіж. Ти хочеш надати допомогу.
Твій знайомий розбирав акумулятор і вдарив його молотком. Частинки сірчаної кислоти потрапили на обличчя та руку.
Кожну ситуацію аналізує й обговорює весь клас, розглядаючи різні варіанти відповідей.
3) Назвіть речовини, що використовують у побуті і якими з різних причин можна отруїтися. Заповніть таблицю.
Назва речовини чи харчового продукту         Причини отруєння               Допомога
           
VII. Завдання
 Опрацювати параграф 32-33.                          



11.05.2023 р.

Тема: Ти-велосипедист. Безпека руху велосипедиста.

Перевірка знань з теми «Підприємства у твоєму населеному пункті. ». 

Використай цей код, відкривши посилання.

join.naurok.ua

Код доступа 7859706

Укажіть прізвище, ім’я.


























04.05.2023 р.

Тема: Підприємства у твоєму населеному пункті.

Перевірка знань з теми «Пожежна безпека оселі. Як поводитися під час пожежі. »

Використай цей код, відкривши посилання.

join.naurok.ua

Код доступа 7239369

Укажіть прізвище, ім’я.












27.04.2023 р.

Тема: Пожежна безпека оселі. Як поводитися під час пожежі. 

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Перевірка знань з теми «Безпека твого дому»

Використай цей код, відкривши посилання.

join.naurok.ua

Код доступа 5384448

Укажіть прізвище, ім’я.

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

v Розповідь учителя

Про причини виникнення пожеж у Середні віки, наприклад, завжди говорилося: «з волі Бога», оскільки вогонь асоціювався з гнівом Божим.

Сьогодні наших знань досить, щоб не тільки визначити причини пожежі, але й для того, щоб звести до мінімуму руйнівні наслідки.

v Фронтальна робота

— Як ви розумієте значення цих фразеологізмів про вогонь?

Ø  Пройти вогонь і воду.

Ø  Чужими руками вогонь загрібати.

Ø  Підливати масла у вогонь.

Ø  Між двох вогнів.

Ø  Боятися як вогню.

Ø  Вогнем дихати на когось.

Ø  Вогнем і мечем.

Ø  Піти за кимсь у вогонь і воду.

Ø  Гратися з вогнем.

Ø  Диму без вогню не буває.

v Інтерактивний прийом «Мікрофон»

Ø  За яких умов вогонь є другом людини?

Ø  Які найпоширеніші причини виникнення пожеж?

Ø  Які умови є необхідними для загоряння?

Ø  Які наслідки пожеж?

v Повідомлення теми уроку, постановка мети й завдань уроку

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Горючі й негорючі матеріали

v Проблемне запитання

Учням пропонуються зразки матеріалів — папір, поліетилен, деревина, пластик, гума, фольга, каміння, шматочки кахелю, черепиці тощо.

Ø Які матеріали ви б віднесли до горючих?

Ø Які матеріали доцільно використовувати при будівництві з точки зору пожежної безпеки?

v Розповідь учителя

Негорючі матеріали — матеріали, які під впливом джерела запалювання (іскор, вогню, електричного струму, високої температури, хімічної реакції тощо) не запалюються і не горять.

Горючі матеріали — матеріали і речовини, які залишаться горіти після видалення джерела запалювання.

Горючі матеріали поділяють на важкозаймисті та легкозаймисті.

2. Причини та умови виникнення пожеж

v Інтерактивна вправа «Два — чотири — усі разом»

Проблемне запитання:

Ø Які причини виникнення пожеж?

Причини виникнення пожеж:

Ø  хуліганство;

Ø  недбале (неправильне) поводження з вогнем;

Ø  порушення правил опалювання приміщень із використанням печей;

Ø  порушення правил користування зварювальними апаратами;

Ø  порушення правил експлуатації електромереж і електроприладів;

Ø  порушення правил користування газовими приладами;

Ø  самозапалювання легкозаймистих речовин при підвищеній температурі;

Ø  «сонячні зайчики» від дзеркал, скла, металу;

Ø  блискавки.

v Розповідь учителя з елементами бесіди

Пожежа — це неконтрольований процес горіння, що супроводжується знищенням матеріальних цінностей і створює небезпеку для життя і здоров’я людей.

Умови виникнення пожеж

Умовами загоряння є наявність:

Ø  вогню (іскри);

Ø  кисню (повітря);

Ø  горючих речовин.

Трикутник вогню

Цей термін запропонував французький хімік А. Лавуа-зьє для того, щоб було легше запам’ятати три умови виникнення пожежі.

«Джерело тепла + пальне + кисень»

Відсутність навіть однієї умови робить горіння неможливим (пожежа не виникає або припиняється).

- Назвіть, які речовини або предмети можуть бути пальним. (Гас, спирт, папір, деревина, тирса, сухе листя.)

- Що може стати джерелом тепла та запалити вогнище?

-  Яким чином можна перекрити доступ кисню, для того щоб зупинити процес горіння?

Стадії розвитку пожежі

1. Початкова. Ще є можливість потушити пожежу самостійно. На це є не більше ніж 10 хвилин. Необхідною умовою є обов’язкова ізоляція приміщення, де почалося загоряння, від доступу повітря. У жодному разі не можна відчиняти вікна. Тушити загоряння можна водою, засипати піском, накривати полум’я несинтетичними ковдрами, використовувати вогнегасники.

2. Основна стадія. Процес горіння набуває найбільшого поширення. Триває зазвичай наступні ЗО хвилин, температура полум’я може перевищувати 1000 °С. Пожежа швидко поширюється, загасити її дуже складно. Із таким вогнем можуть впоратись лише пожежники.

3. Стадія закінчення. Вогонь згасає в міру догоряння матеріалів.Рятувати вже нічого.

3. Правила поведінки при пожежі

v Розповідь учителя з елементами бесіди

-  Які небезпеки можуть чекати людину в приміщенні, де виникла пожежа?

Чинники небезпеки при пожежі:

Ø  вогонь;

Ø  підвищена температура навколишнього середовища;

Ø  задимлення;

Ø  утруднене дихання внаслідок накопичення продуктів згоряння;

Ø  обмежена видимість;

Ø  ураження електричним струмом при спробі загасити електроприлади;

Ø  небезпека вибуху при горінні легкозаймистих речовин;

Ø  обвал конструкцій;

Ø  при спробі врятуватися через вікно — падіння з висоти. У яких випадках вогонь може бути особливо небезпечним? Вогонь особливо небезпечний:

Ø  для мешканців верхніх поверхів, оскільки їх евакуація ускладнюється тим, що дим і вогонь поширюються знизу вгору;

Ø  за наявності в приміщенні, де виникла пожежа, легкозаймистих речовин (наприклад, значна кількість паперу) або вибухонебезпечних приладів та речовин (наявність газового  балона, ємностей зі спиртом, бензином тощо).

1. У разі виникнення пожежі негайно залиш місце пожежі та повідом про неї дорослих або зателефонуй за номером 101. Повідом про місце, де сталася пожежа (вулицю, номер будинку і квартири), і назви своє прізвище. Пам’ятай! 101 — номер телефону пожежної охорони.

2. У випадку виникнення пожежі проводиться евакуація — організований вихід усіх людей з небезпечного місця на вулицю, за планом евакуації.Із приміщення, де сталася пожежа, слід виходити швидко, але без зайвої метушні та паніки.

3. Якщо виникла пожежа і дорослих немає вдома, не панікуй, а швидко вийди з приміщення на свіже повітря в безпечне місце. Не можна користуватися ліфтом, оскільки під час пожежі він може вимкнутися. Захищай органи дихання від отруйних газів та диму.

4. Якщо можеш, допоможи вийти із приміщення тим, хто потребує твоєї допомоги.

5. Якщо ти знаєш, що хтось не може самостійно вийти з будинку, повідом про це дорослих, пожежних.

Чинники посилення пожеж у багатоповерхових будинках:

Ø  вентиляція;

Ø  шахта ліфта;

Ø  сміттєпровід;

Ø  відчинені вікна та двері.

Під час пожежі НЕ можна:

Ø  затоптувати палаючу речовину без взуття;

Ø  ховатися в шафи, під диваном;

Ø  утворювати протяг;

Ø  укриватися синтетичними матеріалами;

Ø  торкатися голими руками металевих дверей та інших Ипредметів (для попередження опіків).

Пам’ятайте!

Вогонь поширюється знизу вгору.

Захист органів дихання в зоні пожежі

Оскільки при пожежі небезпеку становить не лише відкрите полум’я, а й токсичні гази, що виділяються при горінні, то особливу увагу слід приділити захисту органів дихання.

Перш за все, небезпечним є чадний газ. Адже в сучасних оселях використовується багато синтетичних, полімерних матеріалів. При горінні вони виділяють особливо отруйні сполуки. Іноді достатньо декількох вдихів таких токсичних газів, щоб знепритомніти.

Тому, якщо ви відчуєте запах диму, пам’ятайте: чадний газ легший за повітря й піднімається вгору. Треба затулити рот і ніс будь-якою тканиною і сповзти на підлогу, не піднімаючи голови. За можливості слід намочити тканину, якою ви захищаєте органи дихання.

Дії у разі загоряння одягу

Якщо безпечно оминути відкрите вогнище не вдалося, то на вас або на іншій людині поруч з вами може зайнятися одяг. Палаючий одяг може спричинити загоряння волосся й ураження органів дихання.

Якщо на тобі загорівся одяг, то не можна бігти, це лише посилить горіння.

Треба швидко скинути одяг, а якщо це не вдалося, слід впасти і кататися по підлозі (землі), збиваючи полум’я.

Якщо на іншій людині загорівся одяг, то не можна давати їй бігати — полум’я розгориться ще сильніше.

Треба допомогти швидко скинути одяг, що загорівся, й залити його водою. Якщо це не вдалося, необхідно повали ти потерпілого на підлогу (землю) і будь-яким способом збити полум’я, залити водою, засипати землею, закидати снігом, накинути щільну тканину (брезент, ковдру, пальто) і щільно притиснути її до палаючого одягу. При цьому голову потерпілого залишити відкритою, щоб уникнути отруєння продуктами горіння.

4. Пожежна охорона. Профілактика виникнення пожеж

Пожежна охорона — це сукупність створених у встановленому порядку органів управління, підрозділів та організацій, призначених для організації профілактики пожеж, їх гасіння та здійснення аварійно-рятувальних робіт.

При Міністерстві внутрішніх справ існує управління пожежної охорони(УПО) і його органи на місцях. До складу УПО входить Державний пожежний нагляд, функціями якого є:

Ø  здійснення контролю за станом пожежної безпеки;

Ø  розробка і погодження протипожежних норм і правил та контроль їх виконання в проектах і безпосередньо на об’єктах народного господарства;

Ø  проведення розслідування і облік пожеж;

Ø  організація протипожежної профілактики.

Одним із документів, наявність якого завжди перевіряє пожежний інспектор, є план евакуації з приміщення на випадок пожежі. На ньому зображено план приміщення, на якому позначені всі двері, сходи, стрілками позначені шляхи евакуації до основних та запасних виходів. Також позначені місця знаходження вогнегасників, пожежних гідрантів, кнопок пожежної сигналізації, телефонів, за якими треба викликати пожежних у випадку загоряння. У деяких країнах плани евакуації друкують на спеціальній, світлонакопичувальній Тплівці. У випадку пожежі й відключення світла ці плани світяться в темряві. Ознайомитись з планом евакуації треба заздалегідь, щоб знати, де у вашій школі, оселі розташовані пожежні виходи.

v Гра «Пожежна інспекція». Робота в групах

Завдання для груп:

1. Запропонуйте заходи щодо профілактики пожеж у школі та вдома.

2. Обміркуйте алгоритм дій при виникненні невеликої пожежі.

3. Проаналізуйте отриманий зразок плану евакуації з приміщення. Чи все вам у ньому зрозуміло? Виведіть (уявно) групу людей з приміщення, де виникла пожежа, користуючись планом евакуації.

Заходи щодо профілактики пожеж

У школі:

Ø  відсутність джерел відкритого вогню;

Ø  регулярні протипожежні перевірки стану електропроводки;

Ø  наявність вогнегасників та інших засобів пожежогасіння;

Ø  регулярний інструктаж учнів та працівників школи щодо правил пожежної безпеки.

  Удома:

Ø  обережно поводитися з газом, печами;

Ø  регулярно перевіряти справність електроприладів;

Ø  не гратися із сірниками, петардами, бенгальським Мвогнем;

Ø  мати засоби пожежогасіння;

Ø  не зберігати горючі матеріали на балконах;

Ø  не заклеювати вікна «дзеркальними» плівками;

Ø  не гратися «сонячними зайчиками»;

Ø  не зберігати під дахами або поряд із джерелами тепла горючі й легкозаймисті матеріали.

Якщо виникла невелика пожежа, слід:

Ø  засипати джерело вогню піском (можна землею з-під квітів, якщо вона суха);

Ø  залити водою, але не можна використовувати воду при гасінні пожеж, спричинених електричним струмом;

Ø  накинути цупку товсту тканину, щоб перекрити доступ кисню; .

Ø  використати вогнегасник.

5. Засоби пожежогасіння

v Робота з підручником

Завдання: прочитати матеріал підручника, з’ясувати, які існують засоби пожежогасіння.

v Підбиття підсумків самостійної роботи з підручником

До засобів пожежогасіння належать:

Ø  вода, пожежні крани;

Ø  пісок;

Ø  брезентові покривала;

Ø  вогнегасники.

Види вогнегасників:

Ø  порошкові;

Ø  вуглекислотні;

Ø  пінні.

6. Надання першої допомоги постраждалому при пожежі

v  Розповідь учителя з елементами бесіди

Якщо внаслідок пожежі людина отримала значні опіки, то слід негайно викликати «швидку допомогу». У разі одержання невеликого опіку для зменшення болю поверхню з опіками охолоджують чистою водою 15-20 хв. Пухирці слід прикрити сухою захисною стерильною пов’язкою. Якщо немає стерильного бинта, можна скористатися чистою хустинкою, простирадлом, рушником. Накладати пов’язку слід обережно, щоб не завдати болю.

Не можна в жодному разі:

Ø  проколювати пухирці на шкірі;

Ø  наносити на рани крохмаль та інші сипкі речовини;

Ø  змащувати олією та іншими жирами;

Ø  протирати шкіру спиртом, йодом тощо;

Ø  самостійно намагатися чистити рану;

Ø  накладати мазь від опіків без дозволу лікаря.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

v Фронтальна діяльність. Відгадування загадок

Ø  Небажаний гість замість цукерок дрова їсть. (Вогонь.)

Ø  Скільки б не їв, ніколи ситий не буде. (Вогонь.)

Живуть у тісній темниці

Хлоп’ята яснолиці.

І мають душу щедру,

Хоч дерева сини,

Згораючи дощенту,

Вогонь дають вони. (Сірники.)

Що за машина моргає синім оком?

Приїде вчасно — і біда людей обійде боком.

(Пожежна машина.)

До пори вишу, до пори мовчу,

А вогонь зачую і сичу, й лютую.(Вогнегасник.)

v Моделювання небезпечної ситуації.

Розробіть алгоритм дій у ситуаціях:

1) Від пустощів малюків загорілася невелика купка паперу.

2) Телевізор раптом спалахнув, і з’явилося невелике полум’я.

3) Ви ввійшли до під’їзду та побачили, що він повний диму, але джерела загоряння ви не бачите.

4) У поході і під час розведення багаття на вашому товаришеві загорілася куртка.

5) На вулиці ви побачили, що з одного з вікон багатоповерхового будинку йде дим та виривається полум’я.

v Відпрацювання навичок захисту органів дихання від отруйних газів

- Уявіть, що ви опинилися в задимленому приміщенні.

- Що слід зробити для захисту органів дихання?

Учні захищають рот та ніс підручними засобами: светрами, шарфами, носовими хустками, ватно-марлевими пов’язками.

Увага! Якщо тканину змочити водою, то це поліпшує захист органів дихання.

v Взаємоопитування учнів у парах

1. Чому вогонь можна загасити, якщо накинути на нього цупку тканину? Яка умова горіння при цьому зникає?

2. Чому полум’я збільшується, коли відкривають вікна й двері?

3. Чому збивати вогонь гілкою, віником слід короткими рухами?

4. Чому не можна сушити одяг над газовою плитою?

5. Чому небезпечно залишати без нагляду ввімкнену праску?

6. Чому не можна класти килим біля каміну?

7. Чому не можна користуватися несправними електроприладами (наприклад з пошкодженим шнуром)?

8. Чому особливо небезпечно ставити телевізор у нішу меблевої шафи, класти на нього речі?

9. Чому за правилами пожежної безпеки електричні дроти слід вмуровувати в стіни?

10. Як діяти, якщо сталася пожежа?

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вивчити параграф 27-28.https://pidruchnyk.com.ua/192-osnovi-zdorovya-beh-voroncova-ponomarenko-strashko-6-klas.html Проаналізуйте разом з батьками стан пожежної безпеки вашої оселі.

VII. ПІДСУМОК УРОКУ

v Прийом «Одним словом»

Учні по черзі висловлюють свої враження від уроку за допомогою одного слова.

 Наприклад: цікаво, корисно, складно, весело тощо.

 


20.04.2023 р.

Тема: Безпека твого дому 

                                                                                    «Скажіть мені і я забуду,

покажіть мені і я можливо запам’ятаю,

залучіть мене і я зрозумію»

(Конфуцій 450 р. до н.е.) 

ХІД УРОКУ

І.  Організаційний момент

Повідомлення теми та мети уроку.



ІІ. Актуалізація опорних знань

Обговорення

1. Що таке електроприлади?

2. Які існують системи опалення будинку?

3. Чому газ може бути небезпечним?

4. Що відноситься до побутової хімії?

ІІІ.  Мотивація навчальної діяльності

Мозковий штурм

1.Що означає вислів «Мій дім – моя фортеця»? А що ж таке фортеця? (Це укріплений пункт із капітальними стінами, військом, запасами, призначений для тривалої оборони.)

 


2. По черзі продовжіть фразу: «Дім моєї мрії — це...»


Дім — це місце, про яке ти завжди згадуватимеш з теплотою, адже тут ти зростаєш, оточений дорогими для тебе людьми і пам'ятними речами. Колись, приїхавши в гості до батьків, розповідатимеш своїм дітям: «Ось моє улюблене крісло, а це табуретка, з якої я впав, коли був малий».

Щоб залишилося якнайбільше приємних спогадів, треба вчитися правильно користуватися всім, що є у твоєму домі — комунальними зручностями, електричними і газовими приладами. Звісно, поки що  з дозволу і під наглядом дорослих.




Комунальні вигоди

У місті люди живуть переважно в будинках з усіма вигодами: центральним опаленням, гарячою і холодною водою, газовою або електричною плитою

Сільське житло часто не має таких вигод: його опалюють піччю, господарі носять воду з криниці, їжу готують на газовій плиті, яку з’єднано з газовим балоном, або на електроплиті.


Бувають будинки змішаного типу, які мають не всі, а лише деякі комунальні вигоди. А які комунальні вигоди маєш ти? Щоб забезпечити мешканців усім необхідним, до будинків прокладають теплотраси, труби водогону, потужні електричні кабелі. Це — комунікації. Частину з них прокладено назовні, а частину — під землею.

ІV. Вивчення нового матеріалу

Робота в групах, взаємонавчання

• Об’єднання у 4 групи (електрика, газ, вода, хімія).

• Вивчення матеріалу підручника:

група «електрика»;

група «газ»;

група «вода»

група «хімія».

Розповідь групи «електрика»;

1. Які комунікації, електричні прилади і препарати побутової хімії використовують у ванній кімнаті, на кухні?

2. Які небезпечні ситуації там можуть виникнути.?

Завдання для груп:

1.  Розглянути ситуацію та скласти правила безпечної поведінки.

Мама залишила малого Сашка самого вдома. Він довго грався, потім захотів дізнатися, що знаходиться всередині розетки. Хлопчик узяв цвях і засунув до розетки. Його сильно вдарило струмом, відштовхнуло від розетки, він упав на підлогу. Добре, що вчасно прибігла мама і викликала лікаря.  Сашка відвезли до лікарні й урятували йому життя.

ü Які висновки – правила ви можете сформулювати?

Правила:

1)     Ніколи не вмикайте в електричні розетки нічого, крім електричних вилок, тому що вас може вдарити струмом, убити або ви спричини пожежу.

2)     Не можна вмикати електроприлади без нагляду дорослих, протирати їх мокрою ганчіркою, залишати довго ввімкненими, торкатися до їх внутрішніх частин, коли прилади перебувають у робочому режимі.

 

2.  Марійка, збираючись до школи, ввімкнула праску, щоб попрасувати хустинку, але провід раптово загорівся.

(Розробити правила дій у разі, якщо загориться електроприлад)

Правила:

1)   Перш за все слід перевірити справність праски.

2)   Обов’язково повідомити дорослих (батьків, сусідів) або зателефонувати пожежним за телефоном 101.

3)   Вимкнути електроприлад, обгорнувши руку сухою ганчіркою.

4)   Накрити прилад сухою ковдрою.

v Чому не можна забивати цвяхи поблизу електричних розеток?

v Чому не слід користуватись електроприладами під час купання у ванні?

v Чому перед заміною перегорілої електролампи треба обов’язково вимкнути освітлювальний прилад з розетки або вимкнути електрику на щитку?

v Чи є електроприлади, які не треба вимикати, йдучи з дому?

 












Розповідь групи «газ»;

Завдання для груп

1. Складіть правила правильного поводження з газовими приладами за малюнком.

Правила:

1)    1.).Не залишати без нагляду ввімкнену газову плиту

2). Не пустувати з відкритим вогнем (сірниками, запальничками, не палити папір, не запалювати сірники).

3). Не вмикати без необхідності та нагляду дорослих газові плити й газові прилади.












Розповідь групи «вода»

Завдання для груп

Розглянути ситуацію та скласти правила безпечної поведінки.

3.Микола прийшов додому зі школи. Посеред квартири на підлозі побачив багато гарячої води. Що є можливою причиною? Які дії можете запропонувати?

Правила – дії:

1.            Вимкнути електрику. Знайти місце витікання води. Якщо забули перекрити кран, то зробити це, почати збирати воду. Попередити батьків, сусідів.

2.      Вимкнути електрику. Якщо зірвало кран гарячої води, перекрити вентиль водогону, зібрати воду. Попередити батьків, які викличуть слюсаря.

3.      Якщо прорвало трубу, неможливо перекрити воду, слід подзвонити до аварійної рятувальної служби. Попередити батьків,сусідів, які нададуть допомогу в збиранні води.









Розповідь групи « хімія».

• Розгляньте упаковки препаратів побутової хімії, визначте, до якої групи вони належать.







V.  Закріплення знань учнів

Закінчити речення.

1.Виявити витікання газу можна …  (на око – на поверхні мильної води виділяються пухирці, на слух – газ виривається зі свистом, за запахом)

2.Не можна шукати місце протікання газу …  (за допомогою відкритого вогню).

3. На кухні небезпечно виконувати домашні завдання, коли горить газ, бо … (накопичується вуглекислий газ, настає кисневе голодування і починає боліти голова).

2*. Що треба зробити перед тим, як увімкнути газову колонку: а) перевірити тягу; б) відкрити газовий вентиль?

1. Яких правил слід додержуватися під час користування електроприладами?

2. Чому небезпечно користуватися електроприладами у вологому приміщенні?

3. Розкажи, як вмикатимеш у розетку та вимикатимеш електричний прилад,

якщо шнур відокремлено від нього.

4. До яких наслідків може призвести нехтування правилами безпечного користування електроприладами?

Ситуаційні завдання

Як діятимеш, якщо:

• у ввімкненому в розетку телевізорі щось затріщало та зникло зображення?

• у настільній лампі перегоріла лампочка?

Запитання:

-        Назвіть небезпечні ситуації, що можуть виникнути в житловому будинку.

-        Що робити, коли в кухні чути запах газу?

-        Що треба зробити, якщо протікає батарея теплової мережі?

Тест самоконтроль.



Розгадування кросворда


1. Прибудована до стіни будинку площадка, огороджена низькими стінками, сполучена дверима із внутрішнім приміщенням.(Балкон.)

2. Доза ліків у вигляді спресованого в кружальце порошку. (Таблетка.)

3. Пристрій для вмикання освітлення, електроприладів в електромережу. (Розетка.)

5. Споруда з цегли, призначена для опалення, випікання хліба, варіння страв і напоїв. (Піч.)

6. Отвір у стіні для входу і виходу. (Двері.)

7. Спеціально пристосоване приміщення у квартирі (будинку) з плитою (піччю) для приготування їжі. (Кухня.)

8. Спеціально обладнана кімната для купання та інших гігієнічних процедур. (Ванна.)

Виконай завдання https://learningapps.org/view9677161

VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (РІЗНОРЕВНЕВЕ)



1. Опрацювати § 26 

І рівень – опрацювати відповідний параграф за підручником

ІІ рівень – удома під наглядом батьків відпрацюйте правило вмикання газової плити, перекривання вентилів водогону й вимикання електрики на щитку.

ІІІ рівень – підібрати або скласти загадки про електроприлади, водогін, теплові мережі й газоприлади.

Підсумки

Безпека оселі передусім залежить від її мешканців.

Порушення правил користування електричними приладами призводить до ураження електричним струмом або до пожежі. Витікання газу може спричинити вибух або отруєння.

У твоєму віці вчитись користуватися водогоном, електричними та газовими приладами можна тільки під наглядом дорослих.

Перед тим як користуватися препаратами побутової хімії, уважно прочитай інструкцію і застереження. Намагайся уникати контактів з препаратами четвертої групи.

Я думаю, що всі ви зрозуміли, що від кожного з вас залежить не тільки своє здоров'я, а й майбутнє нашої України. Якщо ви будете здоровими, то все зробите для процвітання держави.

13.04.2023 р.



Доброго дня, діти! Після опрацювання теми, виконай підсумкову тестову роботу з розділу "Соціальна складова здоров'я".

Використай цей код, відкривши посилання.

join.naurok.ua

Код доступа 4868680

Укажіть прізвище, ім’я.



















06.04.2023 р.

Тема. Як владнати конфлікт.

ХІД УРОКУ

І.  Організаційний момент

Повідомлення теми та мети уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань

Учасники по черзі розповідають про конфлікти, за якими вони спостерігали,

і роблять висновки.

-        Запитання для обговорення: Як поводилися учасники конфлікту: пасивно, упевнено, чи агресивно?

Підсумуйте: «Агресивна і пасивна поведінка провокує конфлікти. І навпаки, впевненість у собі, адекватна самооцінка, повага до себе та інших допомагають уникати конфліктів і конструктивно розв’язувати їх».

ІІІ.  Мотивація навчальної діяльності

Обговорення: «Які є шляхи владнання конфлікту?» Учні висловлюють власні судження, вчитель їх записує. В кінці уроку дані записи можна доповнити чи викреслити зайве.

ІV. Вивчення нового матеріалу

Як запобігти ескалації конфлікту

Породжують конфлікт і роблять його некерованим конфліктогени. Вони посилюють емоційне напруження, ображають, породжують бажання захиститися.

Конфліктогени — це слова або дії, які провокують чи розпалюють конфлікт. Прикладами конфліктогенів є образи, зневажливе ставлення, висміювання, вихваляння, категоричні судження, повчання, нечесність, нещирість, порушення правил етикету (не вітатися, ігнорувати чиюсь присутність, перебивати), деякі узагальнення: «ти ніколи», «ти завжди», «я нізащо», «це безнадійно».

Найбільша небезпека полягає в тому, що конфліктоген провокує у відповідь новий конфліктоген, а той у свою чергу — ще один, і так далі. Кожен наступний конфліктоген діє сильніше за попередній. Так утворюється конфліктний ескалатор (мал. 48).

1. Об’єднайтесь у пари і розіграйте ситуацію, зображену на мал. 48, так, щоб запобігти ескалації конфлікту.



2. Обговоріть, які способи розв’язання цього конфлікту краще використати (спокійний тон, допомогти знайти книжку, відсторонитися від конфлікту...).

Як контролювати себе

Наведені нижче поради допоможуть опанувати себе і вгамувати гнів.

Установи попереджувальну сигналізацію

• Уяви світлофор у своїй голові.

• Його червоне світло вмикатиметься тоді, коли

треба зупинитись і подумати.

• Не забувай перевіряти свій світлофор у ситуаціях, що злять тебе.

Полічи до десяти (або далі)

• Починай глибоко дихати і повільно лічити про себе.

• Не провокуй співрозмовника, показуючи, що лічиш.

• Продовжуй слухати опонента.

• Дивись йому в очі.

Практикуй самопереконання

Іноді, щоб заспокоїтися, достатньо сказати собі кілька слів:

«Це не впливає на мене...»

«Мені не треба з цим боротися».

«Я можу це владнати».

«Мені приємно, що я тримаю себе в руках».

Зміни точку зору

Поглянь на ситуацію очима стороннього спостерігача. Подумай:

• Чи варто гніватися через це?

• Чи справді ця людина хоче тобі зашкодити? (Ти ж, наприклад,

не будеш сердитися на малюка за те, що він тебе штовхнув?)

• Чи є інший спосіб отримати те, що хочеш?

Обери спосіб, як опанувати себе у наведених нижче ситуаціях.

Ситуація 1. Ти стоїш у черзі за квитком. Раптом до хлопця, що стоїть попереду тебе, підійшли знайомі, і він пропустив їх уперед.

Ситуація 2. Однокласник почав звинувачувати тебе в тому, чого ти не робив

V.  Закріплення знань учнів

Японська притча

Самурай прийшов до монаха школи Дзен з проханням пояснити різницю між раєм і пеклом. Монах погодився, але сказав самураю, що йому доведеться зачекати. Самурай чекав годину, дві, три... цілий день. Він відчув себе приниженим, адже його змусили так довго чекати, не рахуючись з його гідністю. У гніві він вихопив меча, щоб помститися. І тоді монах сказав: «Ось це і є пекло». Самурай знітився й опустив меч. «А це — рай», — додав монах.

 

Джеймс Болдуїн «Історія про Чингісхана»

Чингісхан був великим царем і воїном. Він привів свою армію до Китаю і Персії, завоювавши багато країн. Одного ранку він з друзями вирушив верхи на полювання. За ними їхали слуги з мисливськими собаками.

На зап’ястку царя сидів його улюблений яструб: у ті часи яструбів навчали для полювання. За сигналом свого господаря яструб злітав у небо і вишукував здобич. Якщо йому вдавалося побачити оленя чи кролика, він кидався на нього швидше за стрілу. Полювання тривало цілий день. Надвечір мисливці рушили додому. Чингісхан добре знав ці місця і вирішив поїхати своєю дорогою, що пролягала долиною між двома горами.

День був спекотний, і цареві дуже хотілося пити. Його улюблений яструб злетів з руки, адже він і сам міг знайти дорогу додому.

«От якби зараз знайти джерело», — подумалось Чингісхану. Нарешті він побачив, як згори тонким струмочком стікає вода. Цар зіскочив з коня, дістав з мисливської сумки срібну чашу і підставив її під струмочок. Чаша наповнювалася довго, а царя так мучила спрага, що він ледь терпів. Нарешті він підніс чашу до вуст, але раптом щось зашуміло, і чаша випала з його рук. Вода вилилася на землю. Цар підняв голову і побачив, що вибив чашу його улюблений яструб. Яструб кілька разів покружляв і сів на каміння поблизу струмка.

Цар підняв чашу і знову почав наповнювати її. Як тільки він підніс її до вуст, яструб знову налетів і вибив чашу з рук. Цар почав гніватися. Він ще раз спробував напитись, але яструб утретє вибив у нього чашу.

Тепер цар страшенно розгнівався. Перш ніж знову наповнити чашу, витяг меч і сказав: «Ану, пане яструбе, спробуйно це зробити востаннє!»

Коли яструб підлетів, щоб вибити чашу, Чингісхан вдарив його мечем. Скривавлений птах упав до його ніг, а чаша закотилася бозна­куди. «Так тобі й треба», — подумав цар про яструба і вирішив не шукати чашу, а піднятися туди, де било джерело.

Він видерся на вершину і знайшов джерело. Але що він побачив у воді? Там лежала величезна мертва змія, що належала до найотруйніших у світі. Цар забув про свою спрагу. Він думав лише про вірного друга, який віддав своє життя за нього.

Цар спустився вниз, обережно підняв яструба і зі сльозами мовив: «Страшний урок я отримав сьогодні — нічого не роби в гніві».

Запитання для обговорення:

Як ви думаєте, що відчув Чингісхан, коли зрозумів, що він накоїв?

Що відчули б ви на його місці?

Чи можете ви навести приклад ситуації, коли людина у гніві зробила щось таке, про що потім пошкодувала?

Моделюй — набувай життєвих навичок

Як школярам запобігти ескалації конфлікту в наведених ситуаціях? Які навички самоконтролю застосувати?

1. Під час перерви у дверях їдальні відштовхнули, щоб стати першими в черзі.

2. Однокласникам, ставлення яких одне до одного недружнє, доручили разом працювати над спільним проектом.

3. Дорослі зробили різке зауваження через запізнення ввечері з прогулянки.

VІ. Домашнє завдання

1. Опрацювати § 24https://pidruchnyk.com.ua/192-osnovi-zdorovya-beh-voroncova-ponomarenko-strashko-6-klas.html

Підсумки

Конфліктогени розпалюють конфлікт і поглиблюють протистояння.

Уміння опанувати себе в конфліктній ситуації допоможе владнати її.

Уміння розв’язувати конфлікти є ознакою зрілої особистості.

30.03.2023 р.

Тема. Види і наслідки конфліктів.

ХІД УРОКУ

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА.

Стартові завдання (повторити попередній матеріал і перейти до нового)

1. Зворотний зв’язок.

- Про що ми говорили на минулому уроці?

- Які бувають стосунки?

- Чим характеризуються здоровів стосунки?

- Що таке нездорові стосунки?

- Як поліпшити стосунки?

- Вислухайте відповіді охочих, підсумуйте їх.

- На минулому уроці ми з вами говорили про те, які бувають стосунки і як поліпшити їх з різними людьми.

2. Оголошення теми уроку:

Вік прогресу, логіки, проблем,

Як може, вижити людина

В такий шалений, надпотужний вік,

Летить життя, воно спішить,

Але крізь призму років і століть

З тенет людину не пускає

Його величність сам Конфлікт

Й від миті, коли Бог задумав світ,

Причиною всіх бід був лиш конфлікт

- Сьогодні ми поговоримо про конфлікти між людьми, чому вони виникають і як їх розв’язувати.

3. Вправа «Асоціативний кущ».

- Які асоціації у вас виникають при слові «конфлікт»?

Висновок: конфлікт походить від латинського слова conflictus і означає зіткнення сторін, думок, сил. Конфлікт має такі ознаки: наявність двох або більше учасників із протилежними інтересами; кожен з учасників має аргументи й засоби для обстоювання своїх інтересів.

- Які причини виникнення конфліктів може бути?

Висновок: причинами виникнення конфліктних ситуацій можуть бути: зіткнення протилежних інтересів; думок; поглядів; серйозні розбіжності; гостра суперечка в спілкуванні; неспівпадання інтересів.

4. Демонстрація мультфільму «Холод».


- Що спричинило суперечку? (Не могли поділити ковдру.)

- Як герої змогли розв’язати конфлікт? (Накрилися ковдрою разом.)

Висновок: часто розв’язати конфлікт можна набагато простіше, ніж здається на перший погляд.

Мозковий штурм «Які дії можуть спричинити суперечку?»

На дошці написано: «Дії», «Наслідки», «Почуття», дітям потрібно:

• навести приклади дій, що можуть спричинити суперечку (обзивання, нетактовні висловлювання, поширення пліток, заперечення чиєїсь думки тощо);

• назвати почуття, що виникають в учасників конфлікту (гнів, образа, розчарування тощо);

• подумати, які наслідки для здоров’я можуть мати конфлікти (образи, бійка, розрив дружніх стосунків тощо).

- Дехто думає, що конфлікти — це виключно негативне явище і тому їх треба завжди уникати. Проте це не так. Конфлікти є частиною стосунків.

- Коли люди спілкуються між собою, разом навчаються, працюють або відпочивають, іноді з’ясовується, що вони по-різному розуміють, що є необхідним, важливим чи правильним, або їхні інтереси можуть не збігатися. Однак це не означає, що вони приречені на сварки й суперечки. Кожному треба навчитися мирно розв’язувати конфлікти.

- Ці вміння — чи не найважливіші для людини. Вони допоможуть зменшити кількість стресів у вашому житті, підвищать авторитет, популярність, рівень упевненості та самоповаги».

Інформаційне повідомлення «Конфлікти поглядів»

- Конфлікти, спричинені розбіжностями у поглядах, смаках чи вподобаннях людей, називають конфліктами поглядів. Коли конфлікти виникають внаслідок зіткнення інтересів чи бажань людей — це конфлікти інтересів. Розв’язують ці конфлікти по-різному.

- Часто, коли люди мають різну віру, переконання або їм подобаються чи не подобаються певні речі (одяг, музика, футбольна команда), вони ніби спілкуються різними мовами. Те, що для одного «добре», може бути «погане» для іншого; те, що одному подобається, в іншого може викликати відразу.

- Однак розв’язання такого конфлікту не означає, що його учасники мають змінити свою віру, погляди чи переконання. У таких випадках треба згадати народну мудрість: "На колір і смак товариш не всяк". Дуже важливо розвинути в собі толерантність — уміння визнавати й поважати право іншої людини на власну, відмінну від твоєї, думку і пам’ятати, що толерантність — це пошук того, що об’єднує, а не роз’єднує людей.

Завдання 1

Запропонуйте учням прочитати історію про футбольних уболівальників з підручника ст. 131.

Два товариші — Володя і Раміль — дуже добре ладнають між собою, а сваряться тільки тому, що Володя — вболівальник київського «Динамо», а Раміль — донецького «Шахтаря». Ці сварки пригнічують їх обох. Трапляється, що вони по кілька днів не розмовляють. Іноді сперечаються мало не до бійки. Кожен намагається довести переваги улюбленої команди і переконати товариша вболівати за неї.

Та чи варто це робити? Краще визнати право друга вболівати за команду, яка йому подобається, утримуватися від нападок на неї і обговорювати те, що чим краще гратимуть обидві команди, тим цікавіше буде дивитися матчі національного чемпіонату і тим сильнішою буде збірна України.

- Згадай подібну ситуацію зі свого життя.

- Як це було?

- Чи правильно ти тоді діяв?

- Що можна було зробити чи сказати інакше?

- Як у розв’язанні таких конфліктів може допомогти «правило світлофора»: «Зупинися. Подумай. Вибери»?

Бесіда «Конфлікти інтересів»

1. Запропонуйте кільком учням по черзі прочитати інформацію «Конфлікти інтересів» із ст. 132 підручника https://pidruchnyk.com.ua/192-osnovi-zdorovya-beh-voroncova-ponomarenko-strashko-6-klas.html

2. Запропонуйте учням виконати Завдання 2 у підручнику ст. 133.

- Як ви дієте в подібних конфліктних ситуаціях?

Висновок: здебільшого конфлікти інтересів краще розв’язувати через переговори.

- Стосунки людей ще в давні часи йшли за умов віри в сили природи, силу Бога… тож і нам в такий шалений час слід прислухатися до сторінок творів світових релігій, які якщо і не допоможуть вам у житті уникнути конфліктних ситуацій то хоча б мудро виходити з них:

1. Люби ближнього, як самого себе.

2. Шануй сам себе, шануватимуть і люди тебе.

3. Люби життя – неоціненний дар.

4. Умій прощати і поважати людину.

5. Будь щедрий на милосердя, співчуття, розуміння.

 Вправа «Кошик сміття»

- А щоб не конфліктувати треба постійно самовдосконалюватися, працювати над собою, позбавлятися негативних рис характеру.

- Подумайте 1 хвилину, якої риси характеру, що може призвести, а може й призводить до конфлікту ви хотіли б позбутися.

- І я пропоную зробити сьогодні перший крок в цьому напрямку: напишіть на папері цю рису характеру, якої б ви хотіли позбутися. Підійдіть до кошика для сміття, зіжмакайте папірець і викиньте його в кошик. 

- Сподіваюсь, що після нашого уроку в вашому житті буде виникати менше конфліктних ситуацій.

Підсумкові завдання (закріпити отримані знання)

1. Обговоріть, які способи розв’язання конфлікту описано у наведених ситуаціях.

- Згадайте мультфільм, який ми дивилися на початку уроку, і скажіть, який вид конфлікту був між героями. (Конфлікт інтересів.)

- Який спосіб розв’язання конфлікту вони обрали? (Домовилися між собою.)

- Чому не треба відтягувати розв’язання конфлікту?

- Чому не завжди варто поступатися в конфліктах?

2. Висновки:

• Конфлікти — невід’ємна частина людських стосунків. Вони виникають через те, що кожна людина є неповторною особистістю і має власні погляди та інтереси.

• Якщо конфлікти виникають через розбіжності у смаках чи поглядах людей, їх потрібно розв’язувати на основі толерантності.

• Конфлікти інтересів найкраще розв’язувати через переговори.

3. Обговорення змісту прислів’я.

·  Глечик пополам: ні тобі, ні нам.

·  Ти йому хліб, а він тобі – камінь.

·  У кожного солов’я пісня своя.

4. Завершення уроку. Вправа «Відкритий мікрофон».

Запропонуйте учням по черзі продовжити речення:

- На сьогоднішньому тренінгу я дізнався.., навчився ….

5. Домашнє завдання.

Параграф 23, написати правила запобігання конфліктів.

23.03.2023 р.
























16.03.2023 р.

Тема: Навички спілкування

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент.

1. 1. Вправа «емоційний смайл»

- Діти, який зараз у вас настрій? Зобразіть його на обличчі. Моє запитання не випадкове. Чи завжди ми посміхаємося? А які ще емоції у нас бувають? Подивіться на екран. Ви бачите міміку, яка відображає різний психологічний стан людини. Підписи англійською мовою. Прочитаємо? (дітям пропонується перекласти слова. (дітям пропонується перекласти слова. Як тільки діти правильно відповідають або не можуть назвати слово, на екрані з'являється переклад)

- Я дуже хотіла б, щоб гарний настрій був у нас усіх до кінця уроку. Тому зараз ми прочитаємо девіз нашого уроку.

«Якщо хочеш, щоб життя тобі посміхнулося, спочатку сам посміхнися життю!»

ІІ. Актуалізація опорних знань

2.1.Налаштування на робочий лад: хвилина поезії:

НЕВИГАДАНА ІСТОРІЯ ПРО ПОЯВУ МОВИ

Колись первісні люди
не знали ані слова,
не вміли пояснити:
це — мамонт, то — корова.
Вони порозумітись
старались між собою —
показували пальцем,
кивали головою.
Якщо чужинці раптом
з’являлися з-за лісу,
нахмурювали брови,
хапалися за списа.
Стрічали друзів з миром,
усміхнено, охоче,
і дивувались щиро,
до неба звівши очі.
А потім, щоб онукам
про все це розказати,
то вигадали мову
і стали розмовляти.

-         Яка мова з’явилася спочатку: мова жестів чи звичайна мова?                                                                -         Для чого первісні люди почали використовувати звичайну мову?

2.2. Визначення рівня знань

1.    Що таке спілкування?

2.    Назвіть засоби спілкування?

3.    Які бувають види спілкування?

4.    Який стиль спілкування доречно використовувати в громадському місці? Чому?

5.    Який стиль сприяє дружбі? Чому?

6.    Як ти розумієш вислів «Краще визнати власні помилки, ніж викрити чужі»?

ІІІ.  Мотивація навчальної діяльності

3.1. Слово вчителя - Сьогодні на уроці ми продовжимо говорити про спілкування, повторимо правила спілкування, а головне будемо розвивати навички активного, доброзичливого, тактовного, дипломатичного – життєвого спілкування.

- Чого ви очікуєте під час уроку? (Відповіді дітей)

А я очікую, що ви нові знання застосуєте у житті. На уроці будете активними, організованими, кмітливими, уважними…

-  Для того, щоб ми добре працювали, повторимо правила роботи.

   3.2. Хвилинка – цікавинка «Як вітаються люди у різних країнах» (учні показують)

Діти, скажіть, що роблять люди, коли зустрічаються? (Вітаються один з одним). А зараз ми будемо подорожувати світом. Я розкажу, як вітаються люди в різних країнах, а ви уявите себе мешканцями цих країн і привітаєте один одного так, як вони.


• Українці. Люди при зустрічі бажають один одному здоров’я і обмінюються дружнім рукостисканням.

• Європейці. При зустрічі обнімаються , навіть, якщо людина мало знайома.

•Японці. При зустрічі люди кланяються з витягнутими уздовж тіла руками.

• Тібетці. Показують язик.

• Ескімоси. При зустрічі люди труться один об одного носами.

·       Індія. Стискають руки перед собою і кланяються   

   Молодці, отже, якщо ви опинитеся в цих країнах, то тепер зможете правильно привітатися.

3.3. Лист від Смайлика (іграшка з конвертом)

-  Діти, подивіться,  почувши наші привітання, у нас з’явився гість. Хто завітав до нас? Де ви зустрічаєтеся з ним? (смс-повідомлення, електронні листи, соціальні мережі)



Хто такий Смайл? (Назва «смайл», походить від англійського «Smile», що перекладається, як «посмішка». Створювалися ці смайли для текстових повідомлень, в якості листування. Наприклад, ви щось хочете сказати людині, але не знаєте, як йому пояснити, що це жарт. Так от, для цього і були розроблені символи-смайли.)

-  Смайлик приніс нам листа. Прочитаємо його.

-  Допоможемо Смайликові. Він все переплутав, давайте згадаємо правила вихованих людей і виправимо помилки Смайлика.

3.4.Робота в парах «Речення із помилками»:

1. Проходити на своє місце у кінотеатрі треба спиною до тих, хто сидить.

2. Чемний хлопчик завжди смикає дівчаток за коси.

3. Ввічливі діти ніколи не поступаються місцем старшим.

4. Виховані діти обгортку від цукерки кидають на тротуар.

5. Усі діти переходять вулицю на червоне світло світлофора.

6. Виховані хлопчики завжди лазять по деревах.

7. Дівчатка витирають руки об сукню.

Перевірка(один учень читає, як було, другий - як треба. Весь клас сигналізує руками, чи правильно виконали роботу)

         Молодці, я бачу, що ви знаєте правила вихованих дітей і обов’язково будете їх виконувати у житті. Але це ще не все.

3.5.Вправа «Склади прислів’я» (робота в групі)

   Тепер нам треба попрацювати в групах. Смайлик так розхвилювався, коли переплутав  правила, що розсипав прислів’я. Вам необхідно їх зібрати і пояснити значення.

Яка людина,          так і люди до тебе»

 Умієш сказати —    мов весняний день.

Ласкаві слова —      а серце пробиває.

Слово людини          і лід розтає» 

 Слово — не стріла,   вмій і змовчати.

Гарне слово здатне     випустиш – не впіймаєш»

 «Від теплого слова      така її мова.

«Слово – не горобець, обернутися злом

 «Як ти до людей, дорожче за гроші.

-         Ви прекрасно впоралися з цим завданням. Пам’ятайте про те, що потрібно ввічливо звертатися до людей.

ІV. Вивчення нового матеріалу

4.1.Слово вчителя: «Багато людей почуваються невпевнено, коли спілкуються із незнайомими людьми. Через це вони нервують і можуть справляти негативне враження. Іноді вони думають, що з цим нічого не поробиш. Але ситуацію можна виправити, розвинувши у собі важливі соціальні навички».

ЗАПИС ТЕМИ УРОКУ         Мозковий штурм: «Назвіть ситуації, за яких ви можете опинитись у незнайомій компанії».

4.2.Тестування «Чи гарний ти співрозмовник?»

Зараз ми за допомогою тесту дізнаємося, наскільки цікаво іншим із вами спілкуватися.

На всі запитання відповідати треба «так» або «ні».

1.    Тобі подобається більше слухати, ніж розмовляти?

2.    Ти завжди знайдеш тему для розмови?

3.    Ти завжди уважно слухаєш?

4.    Чи подобається тобі давати поради?

5.    Чи покажеш ти співрозмовнику, що тобі цікава тема розмови?

6.    Чи дратуєшся ти, коли тебе не слухають?

7.    У тебе завжди своя думка на все?

8.    Чи будеш ти говорити на незнайомі теми?

9.    Чи подобається тобі бути в центрі уваги?

10.Чи є хоча б три галузі знань, у яких ти добре обізнаний?

Якщо в тебе відповідь «так» на 1, 2, 3, 6, 7, 8, 9, 10, 11 питання – став 1 бал.

Полічи бали.  Інтерпретація

1-3 бали – спілкуватися з тобою не завжди приємно. Замислись над цим.

4-9 балів – ти приємний співрозмовник, але, коли не в дусі, потребуєш особливої уваги оточуючих до себе.

9-11 балів – ти гарний співрозмовник, без тебе не можуть обійтися друзі, ти - душа компанії.

4.3.Інформаційна хвилинка

Як  подолати  невпевненість Чимало  людей дуже  сором’язливі  від  народження.  Через  це  вони багато  втрачають.  Тож якщо  соромишся вітатись  із  знайомими твоїх батьків,  розпитувати  продавця  про  товар,  запитувати  дорогу  чи телефонувати у довідку,  якщо завжди скутий у компанії незнайомих людей,  тобі  слід  тренувати  навички  упевненої  поведінки  і  подолання  сором’язливості.

  • Почни з  простого:  потренуйся,  наприклад,  розпитувати  про товар  у  магазині.
  • Уяви себе  актором,  що  грає  роль  упевненої  і  розкутої людини,  для  якої  покупки  звична  річ.
  • Напиши сценарій, як ти  покличеш  продавця  і  що  запитаєш.
  • Потренуйся спочатку  перед  дзеркалом,  а  потім  з  близькими дорослими  чи  другом.
  • Зроби це!  Похвали  себе  і  рухайся  далі,  щоразу ускладнюючи  ситуації.

4.4. Семафор ввічливості

А тепер перевіримо, як ви засвоїли правила ввічливого спілкування. Я зачитаю репліки, а ви повинні показати тілом, без слів: де правильно спілкуються діти, а де ні. Якщо правильно – показати «лайк». Якщо неправильно –«дизлайк».

1. Дайте мені хлібину, – звертається хлопчик у магазині до продавця (неправильно).

2. Вибачте, будь ласка, я штовхнула вас ненавмисно, – каже дівчина в автобусі (правильно).

3. Покличте до телефону Марину (неправильно).

4. Я трохи порвала цю книжку, підклейте її самі. – Сказала дівчинка бібліотекарю (неправильно).

5. Люба бабуся! Я із задоволенням тобі допоможу (правильно).

Отже, я бачу, що ви вмієте ввічливо звертатися з проханням і ввічливо відповідати. Такі навички допоможуть налагоджувати стосунки з однолітками і дорослими.

4.5.Робота з підручником. Вправа «Пінг-понг»
Об’єднатись у 3 групи.
За допомогою підручника (с. 120 – 121) розіграти сценки, що демонструють уміння спілкуватись  у незнайомій компанії:
група 1 — «Як познайомитись»;
група 2 — «Як підтримати розмову»;
група 3 — «Як завершити спілкування».

Демонстрації груп. Обговорення.

4.6. Індивідуальна робота Наступним нашим завданням буде робота з реченням. Вам необхідно їх прочитати і вписати пропущені слова. Починаймо працювати.

1. Рухи, якими виявляють емоції, – це

___________________________________________________________.

2. Якщо ненароком штовхнув однокласника, ти скажеш:

«_________________________________________________________».

3. Зустрівши друзів, ти скажеш:

«_________________________________________________________»

4. Якщо хочеш щось попросити, то використаєш «чарівні

слова» – _______________________________________________.

5. Вияв емоцій на твоєму обличчі – це

__________________________________________________________.

6. Коли тобі радісно, на твоєму обличчі з’являється

__________________________________________________________.

7. Якщо ти ненароком образиш друга, то скажеш:

«_________________________________________________________».

8. Уміння _____________________ – найважливіше у спілкуванні.

9. Коли в людини хороший __________________ , з нею приємно

спілкуватися.

10. На прощання ми кажемо: «____________________________».

11. Якщо тобі допомогли, ти неодмінно скажеш:

«_________________________________________!»

Підказка:міміка, жести, привіт, слухати, вибач, дякую, настрій, будь ласка, до побачення, усмішка, перепрошую.

         Перевірка: діти по одному зачитують речення.

4.7. Виготовлення АТС-карток (за бажанням, на гарну оцінку).

https://jak.koshachek.com/articles/shho-take-ats-artist-trading-card-i-jak-nimi.html

Діти, ми з вами говорили, що одним із засобів спілкування є листування. Можливо, ви не знаєте, що сьогодні часто люди обмінюються АТС картками. Це одночасно і подарунок, і вияв свого ставлення до інших. Ми теж крокуємо в ногу з часом, і будемо виготовляти такі картки. Вони об’єднують не тільки  учнів нашого класу, а популярні у всьому світі. Люди пересилають АТС-картки в інші міста, країни. Це об’єднує людей. Не забуваймо, що АТС-картку необхідно обов’язково подарувати. 

Весна це пробудження природи, відродження краси. Адже після довгої зими так хочеться тепла! Ми чекали, коли весна прожене холод, устелить землю молодою травичкою, прикрасить квітами, а пташки наповнять гаї та діброви своїм голосним, веселим щебетанням. Тому і наші картки будуть весняними. Працюємо із позитивними думками та хорошим настроєм.

 Працюємо із позитивними думками та хорошим настроєм.

(Діти виготовляють АТС-картки за бажанням, відправляють фото картки у вайбер учителю)

https://azhur-kazan.nethouse.ru/articles/357299

V. Закріплення знань учнів

5.1. Вправа «Трикутник ефективного спілкування» Уміння  спілкуватися  допомагає  уникати  непорозумінь  і налагоджувати  стосунки.

На  картках  запишіть  навички, необхідні  для  ефективного  спілкування  (мал.  43). Розкладіть картки  у  вигляді  трикутника.  На  його вершині  —  картка,  на  якій  записано  найважливіші,  на вашу  думку,  навички.  У  другому  рядку  —  дві  картки з  менш  важливими,  а  в  третьому  —  три  з  найменш важливими  навичками.

           Порівняйте трикутники.   Поясніть свій вибір.

5.2. Основні правила спілкування

Спілкування з оточуючим середовищем починають зі слова, погляду, жесту, усмішки.

Висновок: Отже, можна виділити такі основні правила спілкування:

1.    Будьте завжди ввічливими, привітними та доброзичливими в спілкуванні. З повагою ставтеся до співрозмовника.

2.    Будьте уважними до співрозмовника, до його стану і настрою, до того, що і як він говорить, як реагує на ті чи інші слова.

3.    Умійте слухати і не перебивати інших.

4.    Не бійтеся вступати в контакти (усні чи письмові) з людьми, навіть не знайомими вам, але при цьому уникайте нав’язливості.

5.    Говоріть про те, що може бути цікавим і корисним для тих, хто вас слухає.

6.    Не завдавайте людям прикрощів словом (не ображайте, не говоріть неприємного не виявляйте своєї неповаги, не вживайте грубих слів тощо).

7.    Умійте ввічливо попросити про щось і ввічливо відмовити в чомусь, не образивши людину своєю відмовою. Намагайтеся чемно пояснити причину прохання чи відмови.

8.    Використовуйте в спілкуванні слова «будь-ласка», «вибачте», «не ображайтеся», «чи не змогли б ви», «на жаль» тощо. Стежте за культурою мовлення.

9.    Умійте підтримати людину словом і ділом у будь-якій ситуації.

VІ. Підсумок уроку

      Отже, із усього сказаного можна зробити висновок, що спілкування – це чи не найважливіша для людини річ. І для того, щоб воно приносило задоволення і бажаний результат, слід виробити в собі ті якості, про які ми сьогодні говорили, пам’ятати вислів древніх: «Заговори, щоб я тебе побачив».  Завжди пам’ятайте просту народну істину, що до людей слід ставитися так, як хочеш, щоб вони ставилися до тебе. Також у спілкуванні людей дуже важливу роль відіграють почуття та емоції.

ОЦІНЮВАННЯ.

VІІ. Домашнє завдання

1.    Опрацювати § 21 https://pidruchnyk.com.ua/192-osnovi-zdorovya-beh-voroncova-ponomarenko-strashko-6-klas.html

       Отже, наш урок закінчується. Що вам  найбільше запам’яталося? (Відповіді дітей). Покажіть мімікою, який у вас настрій наприкінці уроку. Мені дуже приємно, що всі усміхнені. Ми знаємо, що люди спілкуються словами і без слів. Ввічливість сприяє спілкуванню, взаєморозумінню і добрим стосункам. Ввічливе прохання викликає бажання допомогти. Дякую вам за урок. А на цьому наш урок закінчено.


09.03.2023 р.

ТемаСтилі спілкування.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний етап

ІІ. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності

Прослуховування оповідання «Добре слово».

Добре слово

         В однієї жінки була маленька донька Оля. Коли дівчинці виповнилося 5 років, вона тяжко захворіла: застудилася, почала кашляти й «танула» на очах. До нещасної матері почали приходити родичі: Олині тітки, дядьки, бабусі, дідусі. Кожен приносив щось смачне й поживне: липовий мед і солодке коров'яче масло, свіжі лісові ягоди й горіхи, перепелині яєчка й бульйон із курячого крильця. Кожен говорив: «Треба добре харчуватися, треба дихати свіжим повітрям – і хвороба втече в ліси і на болота». Оля їла мед у стільниках і солодке коров'яче масло, лісові ягоди і горіхи, перепелині яєчка й бульйон із курячого крильця. Але нічого не допомагало – дівчинка вже ледве вставала з ліжка. Одного дня біля хворої зібрались усі родичі. Дідусь Опанас сказав:

 - Чогось їй не вистачає. А чого – і сам не можу зрозуміти. Раптом відчинилися двері. До хати ввійшла прабабуся Олі – столітня Надія. Про неї родичі забули, бо багато років сиділа прабабуся Надія в кімнаті, нікуди не виходила. Але почувши про хворобу правнучки, вирішила навідати її. Підійшла до ліжка, сіла на ослінчик, узяла Олину руку у свою, зморшкувату і маленьку, й сказала:

- Немає в мене ні медових стільників, ні солодкого коров'ячого масла, немає ні свіжих лісових ягід, ні горіхів, немає ні перепелиних яєчок, ні бульйону з курячого крильця. Стара я стала, нічого не бачу. Принесла я тобі, мила моя правнучко, один-єдиний подарунок: сердечне бажання. Єдине бажання залишилось у мене в серці – щоб ти, моя квіточко, видужала й знову раділа ясному сонечку.

Така величезна сила любові була в цьому доброму слові, що маленьке Олине серце забилось частіше, щічки порозвішали, а в очах засяяла радість.

– Ось чого не вистачало Олі, - сказав дід Опанас. – Доброго слова.

Запитання до учнів

Що ж потрібно було Олі для того, щоб вона видужала?

Висновок. Так, дівчинці не потрібні були ні ласощі, ні інші продукти харчування… Інколи, для того, щоб людина скоріше видужала, потрібна увага до хворої людини, небайдужість…

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Виявлення рівня проінформованості.

Обговорення ситуації.

Прочитай ситуацію та варіанти поведінки.

Ти позичив другу свій улюблений диск, а він повернув його зіпсованим. Ти:

А. скажеш про це другові і попросиш купити тобі новий диск;

Б. нічого не скажеш і купиш новий диск сам;

В. позичиш у друга його улюблений диск і так само зіпсуєш його.

Яку манеру спілкування описано в кожному з варіантів?

Як би кожен з вас вчинив у такій ситуації?

Чи траплялися подібні ситуації у вашому житті? Як ви тоді вчинили?

 Інформаційне повідомлення.

Індивідуальність людини у взаємодії з іншими реалізують і через стиль спілкування. Стиль спілкування – система принципів, норм, методів,прийомів діяльності й поведінки індивіда. Найяскравіше стиль спілкування виявлений у діловій та професійній сферах, взаєминах ділових партнерів, керівника і підлеглого.

Виокремлюють три стилі: авторитарний (ділові, короткі розпорядження, чітка мова, заборони без поблажливості, уникнення емоцій), демократичний (інструкції у формі пропозицій, товариський тон розмови, розпорядження й заборони з дискусіями, заохочення та покарання із порадами) і ліберальний (брак співробітництва, заохочень і покарань, конвенційний тон розмови).

У кожної людини сформовані певні стереотипи комунікативної взаємодії, які визначають її стиль спілкування. На неї відчутно впливають тип поведінки людини, її ставлення до діяльності, соціокультурні особливості людини. Стиль спілкування, будучи однією із сутнісних характеристик особистості, відображає усталені способи діяльності певного типу людини; має тісний зв'язок із психологічними особливостями її мислення, прийняття рішень, вияву комунікативних властивостей. Він формується й розвивається в процесі взаємодії. Ефективні в одній культурі стилі спілкування можуть не спрацьовувати в іншій. Особливо це стосується ділової сфери. Тому під час встановлення ділових контактів слід ураховувати, що «ділові» люди, виховані в різних національних традиціях і умовах, дотримують відповідно різних принципів поведінки, налагодження соціальних контактів.

Уміння спілкуватися передбачає певний рівень психологічної культури, яка включає уміння:

розумітися в інших людях;

адекватно  відгукуватися на поведінку людей;

вибирати такі способи збирання, які підходять, відповідають індивідуальним особливостям тих, хто вступає у спілкування.

Психологічна культура – це насамперед стихійний досвід. Але стихійний досвід збагачують теоретичними знаннями, формуванням здібності співпереживати, вправами в такій поведінці, яка б не принижувала гідності інших людей.

Можна виділити такі основні правила спілкування:

Будьте завжди ввічливими, привітними та доброзичливими в спілкуванні. З повагою ставтеся до співрозмовника.

Будьте уважними до співрозмовника, до його стану і настрою, до того, що і як він говорить, як реагує на ті чи інші слова.

Умійте слухати і не перебивати інших.

Не бійтеся вступати в контакти (усні чи письмові) з людьми, навіть не знайомими вам, але при цьому уникайте нав'язливості.

Говоріть про те, що може бути цікавим і корисним для тих, хто вас слухає.

Не завдавайте людям прикрощів словом (не ображайте, не говоріть неприємного не виявляйте своєї неповаги, не вживайте грубих слів тощо).

Умійте ввічливо попросити про щось і ввічливо відмовити в чомусь, не образивши людину своєю відмовою. Намагайтеся чемно пояснити причину прохання чи відмови.

Використовуйте в спілкуванні слова «будь-ласка», «вибачте», «не ображайтеся», «чи не змогли б ви», «на жаль». Стежте за культурою мовлення.

Умійте підтримати людину словом і ділом у будь-якій ситуації.

Отже, із усього сказаного можна зробити висновок, що спілкування – це чи не найважливіша для людини річ. І для того, щоб воно приносило задоволення і бажаний результат, слід виробити в собі ті якості, про які ми сьогодні говорили, пам'ятати вислів древніх: «Заговори, щоб я тебе побачив».

Завжди пам'ятайте просту народну істину, що до людей слід ставитися так, як хочеш, щоб вони ставилися до тебе. Також у спілкуванні людей дуже важливу роль відіграють почуття та емоції.

Робота з термінами (комунікація, упевнена поведінка)

Комунікація (від лат. Communicatio – єдність, передача, з'єднання, повідомлення, пов'язаного з дієсловом лат. Communico – роблю спільним, повідомляю, з'єдную, похідним від лат. Communis – спільний) – це процес обміну інформацією (фактами, ідеями, поглядами, емоціями тощо) між двома чи більше особами.

Упевнена поведінка – це вміння домовлятися з урахуванням інтересів усіх сторін, здатність ввічливо відмовитись від того, що не підходить, і рішуче – від того, що може бути небезпечним. Упевнену поведінку ще називають гідною, інтелігентною або самостверджувальною. Іноді її плутають з агресивною. Але ці стилі спілкування такі різні, як Сонце і Вітер у байці Езопа.

 Хоч у деяких випадках доречно виявити пасивність, а іноді доводиться реагувати й агресивно, упевнена манера спілкування є найкращою у більшості життєвих ситуацій.

ІV. Узагальнення та систематизація знань

Тестування «Чи гарний ти співрозмовник?»

Зараз ми за допомогою тесту дізнаємося, наскільки цікаво іншим із вами спілкуватися.

На всі запитання відповідати треба «так» або «ні».

Тобі подобається більше слухати, ніж розмовляти?

Ти завжди знайдеш тему для розмови?

Ти завжди уважно слухаєш?

Чи подобається тобі давати поради?

Чи покажеш ти співрозмовнику, що тобі цікава тема розмови?

Чи дратуєшся ти, коли тебе не слухають?

У тебе завжди своя думка на все?

Чи будеш ти говорити на незнайомі теми?

Чи подобається тобі бути в центрі уваги?

 Чи є хоча б три галузі знань, у яких ти добре обізнаний?

Якщо в тебе відповідь «так» на 1, 2, 3, 6, 7, 8, 9, 10, 11 питання – став 1 бал.

Полічи бали.

Інтерпретація

1-3 бали – спілкуватися з тобою не завжди приємно. Замислись над цим.

4-9 балів – ти приємний співрозмовник, але, коли не в дусі, потребуєш особливої уваги оточуючих до себе.

9-11 балів – ти гарний співрозмовник, без тебе не можуть обійтися друзі, ти - душа компанії.

Робота з ситуаціями.

За допомогою підручника проаналізуйте наведені варіанти поведінки. Визначте стилі спілкування. Які їх позитивні та негативні наслідки?

Ситуація 1. Сашко сидить у кінозалі. Дівчата позаду голосно розмовляють, сміються і шурхотять обгортками від цукерок. Він:

мовчки терпітиме;

скаже: «дівчата, будь- ласка, тихіше, мені погано чути»;

скаже: «припніть язики, або вимітайтесь».

 

Ситуація 2. Катю запросили на день народження у кафе. Всім подали коктейлі з алкоголем. Катя не вживає алкогольних напоїв. Вона:

попросить офіціанта принести сік;

вип’є коктейль, адже незручно відмовлятися;

влаштує сцену і скаже, що культурні люди подають не лише алкогольні напої

Перегляд малюнків підручника «Манера спілкування»

Запитання:

Чи можна за жестами, мімікою, виразом обличчя визначити манеру спілкування?

Чому деякі люди соромляться спілкуватися з іншими?

Які відчуття виникають у вас у незнайомій компанії?

Творча робота «Чарівна троянда»

Складання порад, щодо подолання сором'язливості

Вчитель. Є люди, які сором'язливі від народження. Їм ніяково в чужій компанії, вони ніяковіють із незнайомими людьми, соромляться відповідати на уроках. Таким людям потрібно тренувати навички подолання сором'язливості. Я пропоную вам створити чудову троянду, на пелюстках якої ми запишемо поради, як подолати сором'язливість. (Учні складають поради і створюють макет чарівної троянди).

Висновок. Сором'язливість може виникнути і закріпитися, якщо людина немає навичок спілкування, турбується через те, як оцінять оточуючі її вчинки. У результаті вона постійно принижує себе, вважаючи нездатною ні до чого або навіть дефективною. Якщо постійно говорити собі «я сором'язливий», то це обов'язково увійде у звичку, а звичка, як говорив класик, - «друга натура». Психоаналітики вважають, що сором'язливість виникає через внутрішні конфлікти, а соціологи стверджують, що норми й установки суспільства роблять людей сором'язливими.

Упоратися із сором'язливістю можна, однак спочатку треба зрозуміти причину її виникнення. Часто людина абсолютно неправильно розуміє ставлення до себе оточуючих: може думати, що її не люблять і засуджують, і її це навіть не дивує – адже вона вважає себе гіршою за інших, майже завжди чекає несприятливого результату справ.

Як позбутися сором'язливості?

Щоб позбутися сором'язливості, навчитися спілкуватися з різними людьми, відчувати себе вільно й розкуто в будь-якій ситуації, треба прийняти рішення змінити своє життя і навіть звернутися за допомогою до психолога, якщо це необхідно.

Деякі рекомендації, які зовсім нескладно виконувати, ми обговоримо на уроці:

1. Зрозумійте, що про вас подумають інші люди – безглуздо, а іноді просто недоречно: люди, як правило, найчастіше зайняті собою. Адже кожній людині, як і вам, небайдуже, як вона виглядає, - а вже потім люди звертають свою увагу на оточуючих. До того ж, ті , чиє добре ставлення вам дійсно варто заслужити, оцінюють людей  не за зовнішніми ознаками, а за їх справжніми якостями.

2. Завжди мислити позитивно – тим більше, якщо ви думаєте про інших людей. Багато людей будуть незгодні з вами щодо різних питань, матимуть  протилежну точку зору, але це не означає, що вони стануть вас засуджувати. Учіться спілкуватися.

3. Не судіть себе суворо – розбудіть у собі почуття гумору. Якщо ви сказали щось не так, не треба себе лаяти – усміхніться, дозвольте собі бути собою, продовжуйте розмовляти.

4. Цілі, які ви перед собою ставите, повинні бути для вас реальними і значимими – інакше вам просто не захочеться їх досягати.

5. У складній для вас ситуації – наприклад, перед публічним виступом, намагайтесь підготуватись заздалегідь – потренуйтесь у дома, перед членами сім'ї або навіть просто перед дзеркалом – це вам необхідно. Виступаючи перед аудиторією, думайте не про те як ви виглядаєте, а про те, що перед вами знаходяться люди, для яких ваша інформація є важливою – і у вас вийде чудово.

6. Завжди одягайтесь красиво і зі смаком. Якщо ви на цей момент обмежені в коштах, то стежте за тим, щоб одяг був завжди чистим і акуратним. Додайте в нього хоч одну яскраву деталь: краватку, шарф, хустку, квітку або інші аксесуари.

7. Розмовляючи з людиною, не чекайте, що вона розвиватиме розмову – розвивайте її самі, але також слухайте співрозмовника – цікавтесь його думкою і робіть йому щирі компліменти. При цьому ніколи не підлещуйтесь.

8. Деяким людям здається, що позбутися сором’язливості допомагає алкоголь, і вони використовують його все частіше і частіше. Це неприпустимо, і не тільки тому, що так можна легко пристраститися до алкоголю. Під впливом спиртного людини стає не вільніше, а розв'язнішою, і може буквально «зірватися з ланцюга» - того самого «ланцюга», на якому її постійно утримують різні комплекси. Після такої поведінки,коли дія спиртного мине, стан сором’язливості посилюється – адже людині соромно за свою поведінку, і вона ще більше замикається в собі, намагається віддалитися від оточуючих.

9. Перестаньте зациклюватися на своїх невдачах: згадайте й усвідомте, що не помиляються лише ті люди, які нічого не роблять – це істина. Запам'ятовуте не свої помилки і невдачі, а свої переваги і успіхи, хоча й помилки вам даються для того, щоб «витягувати» з них позитивний досвід.

10. Як тільки ви  починаєте відчуваєте незручність у спілкуванні з іншими, згадайте про деякі права, які є в абсолютно в кожній людині: право говорити «ні» і не відчувати себе винуватим при цьому; право не виправдовуватися; право самому оцінювати свої вчинки і почуття; право помилятися і відповідати за свої помилки; право не подобатись; право не знати чого-небудь; право на незалежність; право приймати нелогічні рішення – якщо це не шкодить іншим.

11. Якщо ж у будь-якій ситуації вам буде важко розслабитись, згадайте слова, сказані кимось із відомих і великих: «не піклуйтеся про те що подумають про вас інші, вони занадто стурбовані тим, що ви думаєте про них».

V. Підбиття підсумків уроку.

Вчитель: Східна мудрість радить: «Запалюйте під час кожної зустрічі, коли тільки можете, свічку любові, радуйте і надихайте кожне серце. Дбайте про кожну людину, як про близьку вам. Обдаровуйте чужих людей такою самою любов’ю та добротою, як і ваших вірних друзів». Це правило спілкування між людьми приносить взаєморозуміння і радість у серці людини.

Кожна особистість може розвиватися і самостверджуватися в процесі спілкування. За допомогою спілкування людина налагоджує контакти з іншими шляхом передачі їм інформації і впливу своєї особистості. Позитивне доброзичливе спілкування є важливою складовою поведінки.

 VІ. Домашнє завдання (різнорівневе)

І рівень – опрацювати матеріал підручника § 20, с. 113-11https://pidruchnyk.com.ua/192-osnovi-zdorovya-beh-voroncova-ponomarenko-strashko-6-klas.html.

ІІ рівень – написати міні-твір на тему «Що для мене означає позитивно спілкуватися».

ІІІ рівень – висловити своє розуміння теми позитивного спілкування в малюнках.

VІІ. Рефлексія

Продовжіть речення: «Мені приємно спілкуватися з людиною, коли…»

 

02.03.2023 р.

Тема. Спілкування і здоров'я

Хід уроку

І. Організаційний момент

- Ми будемо працювати у групах. Давайте згадаємо «Правила роботи в групі».

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку

1.  Проблемне питання

        - Послухайте вірш Л.Кузьміна «Дом с колокольчиком».

                                 Дом с колокольчиком

Стоит небольшой старинный дом над земляным бугром.

У входа висит колокольчик, украшенный серебром.

И если ты ласково, тихо в него позвонишь, то поверь,

Что в доме проснется старушка, и сразу откроет дверь.

Старушка приветливо скажет: «Входи, не стесняйся, дружок».

На стол самовар поставит, в печи испечет пирожок.

И будет с тобою вместе чаек распивать дотемна.

И старую добрую сказку расскажет тебе она.

Но если, но если ты в этот уютный дом

Начнешь кулаком стучаться, поднимешь трезвон и гром,

То выйдет к тебе не старушка, а выйдет Баба-Яга,

И не слыхать тебе сказки, и не видать пирога.

- Чому сьогоднішнє зайняття ми розпочали з цього вірша? Як ви думаєте, про що сьогодні піде мова? (Відповіді учнів - колективне визначення теми і цілей уроку)

- Діти, уявіть собі, що ви опинилися одні на безлюдному острові. У чому б ви мали особливу потребу? Чому? (Відповіді учнів) (Крім їжі, одежі, що ще потрібно кожній людині?)

 

2.  Повідомлення теми і мети уроку

- Сьогодні ми розглянемо поняття «спілкування», познайомимося із засобами та каналами комунікації; навичками комунікації; проаналізуємо значення вмінь комунікації в житті людини.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Розповідь учителя з елементами бесіди

1. Поняття «спілкування» і його значущість

-  Як ви думаєте, чи дійсно спілкування потрібне кожній людині, чи може вона прожити без нього?

Ви майбутнє нашої нації. Вчитися жити серед людей, уміти спілкуватися, так само важливо, як вивчати історію або біологію, оскільки спілкування - це головна умова і спосіб існування людей.

Що ж таке «спілкування»?

Спілкування – це форма зв'язку між людьми, взаємодія, дія, яка здійснюється разом, спільно.

Усім людям потрібне спілкування, так розпорядилася природа. Недаремно, караючи людину, його ізолюють від інших. І далеко не всі людські цінності можуть порівнятися з такою цінністю як можливість спілкуватися з розумними, близькими тобі по духу і поглядам людьми.

Вірно говорять, що найбільша розкіш, існуюча в людському суспільстві, - це розкіш спілкування.

 

2. Висловлювання великих людей про спілкування

  • «Навчися слухати, і ти зможеш отримати користь навіть з тих, хто говорить погано». Плутарх
  • «Найбільше з достоїнств оратора – не тільки сказати те, що потрібно, але і не сказати того, що не потрібно». Цицерон
  • «Не завжди говори, що знаєш, але завжди знай, що говориш». Клавдій
  • «Єдина реальна розкіш — це розкіш людського спілкування».​ А.Экзюпері

 

- Чому А.Экзюпері назвав спілкування «найбільшою людською розкішшю»? (Відповіді учнів)

- Отже, що ж таке спілкування?

- Спілкування - це особливий вид людської діяльності, який потрібен для того, щоб встановлювати стосунки один з одним і навколишнім світом.

 

3. Види спілкування

- Як ви гадаєте, з ким або з чим людина може спілкуватись?

- з реальною людиною;

- з уявним партнером;

- з речами; (наприклад, «Казка про сплячу царівну і сім богатирів»)

- з тваринами; (наприклад, «Альоша Попович і Тугарин змій»)

- з природою; (наприклад, «Казка про сплячу царівну і сім багатирів»)

- культурне спілкування – «обмін культур».

 

- Спілкування може бути:

- ділове (учитель - учень; начальник - підлеглий і т. д.);

- особистісне (родичі, друзі, вороги, знайомі, приятелі).

 

- Головним засобом спілкування в людському суспільстві є наша мова.

- Подумайте і дайте відповідь, чому людині дано два вуха, два ока і тільки один язик?

(Щоб людина більше слухала і бачила, чим говорила).

 

- Діти, як ви думаєте, чи можна спілкуватися без слів? (Відповідають діти)

- Цілком вірно, спілкуватися можна за допомогою жестів, погляду, міміки обличчя, ходи, пози тіла. Таке спілкування називають невербальним.

- Існує два канали спілкування - вербальне (усно і письмово) і невербальне (без слів).

 

4. Гра «Корова»

- Представник класу зобразить за допомогою невербальних засобів своє завдання, а інші повинні відгадати. На виконання завдання дається хвилинка.

- саджати квіти на городі;

- збиратися на свято;

- прибирати у квартирі;

- виступати на сцені;

- прогулянка з собакою.

 

Висновок: невербальне спілкування більш емоційне.

 

5. Засоби комунікації

- Мережа Інтернет – це захоплюючий світ віртуального спілкування, де люди можуть спілкуватися, знаходячись на різних континентах.

Засоби комунікації:

1. електронна пошта;

2. всілякі форуми, чати, блоги, месенджери;

3. Інтернет-журнали і газети тощо

Економія коштів і часу є важливою причиною того, що Інтернет тепер займає величезну частину в нашому житті. У мережевому співтоваристві, яке найактивніше використовує різноманітні варіанти спілкування, складаються особливі правила етикету, правила поведінка, які прийнято виконувати.

 

 

6. Розповідь учителя

- Чи можна скривдити людину засобами невербального спілкування? (Відповідають діти)

- Жодна людина не може обійтися без жестикуляції під час розмови. Учені вважають, що в процесі спілкування тільки 7 % інформації передається вербально, близько 38 % інформації ми отримуємо за допомогою інтонації, інші 55 % через вираз обличчя, пози, жести і погляди.

Деяким людям буває просто мало слів, щоб виразити свої думки і особливо почуття, які їх переповнюють, тому вони використовують активну жестикуляцію. Найстриманіші в розмові це фіни (1 жест на годину), а найбільш імпульсивні - мексиканці і французи (180 і 120 жестів на годину відповідно). Італійці тільки на третьому місці (до 80 жестів на годину).

 

ІV. Фізкультурна пауза

 

V. Узагальнення, систематизація і контроль знань і умінь учнів

1.  Робота з підручником «Навички активного слухання) (с. 110)

- Відкрийте підручник на с.110 і подивіться на таблицю 7.

 

VІ. Домашнє завдання

1. Вивчити § 19 підручника, с. 108-112.https://pidruchnyk.com.ua/192-osnovi-zdorovya-beh-voroncova-ponomarenko-strashko-6-klas.html

2. Написати міні-твір на тему «Що для мене означає позитивно спілкуватися» або висловіть своє розуміння теми позитивного спілкування в малюнках (за бажанням).

 

VІІ. Підсумки уроку

VІІІ . Рефлексія

-      Закінчити урок хотілося словами швейцарського письменника Йогана Лафатера

- висловлювання

«Хочеш бути розумним, навчися розумно запитувати,

уважно слухати, спокійно відповідати і переставати

говорити, коли нічого більше сказати».

Йоганн Лафатер

-      Дякую за урок.

23.02.2023 р.

ТемаЯк зробити внесок у боротьбу з ВІЛ/СНІДом.Узагальнення з розділу «Психічна і духовна складові здоров’я»

Хід уроку

І. Вступна частина

1) Привітання

-  Добрий день, дорогі діти! Рада вітати вас на уроці основ здоров’я!

2) Оголошення теми, мети і завдань уроку

 Ми продовжуємо з вами вчитись здоров’ю. Щоб дізнатися тему уроку, потрібно з зашифрованого тексту  забрати слово «ВЕСЕЛИЙ ГРУДЕНЬ»

 «Веяк зросебити внелийсок у борогрутьбу з ВІДЕЛ/СНІНЬДом»

Так, молодці, тема нашого уроку «Як зробити внесок у боротьбу з ВІЛ/СНІДом».

Наприкінці уроку ви  маєте уміти:

ü розкривати значення термінів ВІЛ і СНІД;

ü  наводити приклади ситуацій, в яких існує ризик зараження ВІЛ, та ситуацій, в яких ризику ВІЛ-­інфікування немає;

ü  пояснювати необхідність толерантного ставлення до ВІЛ-­позитивних людей;

ü  демонструвати вміння поширювати правдиву інформацію  про ВІЛ і СНІД.

3) АктивністьПравила роботи на уроці.

- Уважність.

- Допомагаємо один одному.

- Працюємо разом.

- Цінуємо час.

- Правило піднятої руки.

- Говоримо по черзі.

ІІ. Основна частина

1)    Давайте пригадаємо, що означають терміни ВІЛ і СНІД.

2)    Пригадайте матеріал, який вивчали у 5­му класі (підручник с.102-104).

https://pidruchnyk.com.ua/192-osnovi-zdorovya-beh-voroncova-ponomarenko-strashko-6-klas.html

3)    Міні­-лекція «Як уберегтися від інфікування ВІЛ»

Інформаційне повідомлення вчителя.

Для подолання епідемії ВІЛ/СНІДу важливо об’єднати зусилля держави,  

громадських організацій та кожної окремої людини. Держава забезпечує контроль донорської крові та стерильність у лікарнях, здійснює безкоштовне тестування на ВІЛ інфекцію. Десятки тисяч ВІЛ-позитивних людей отримують лікування, яке подовжує їхнє життя. Вагітні жінки мають доступ до лікування, що збільшує шанс народження здорової дитини. Однак подолати епідемію можна тільки тоді, коли кожен сам відповідатиме за своє життя і здоров’я. Хоча ризик зараження у вашему віці мінімальний, іноді діти ризикують, граючись у «кровне братання», роблячи пірсинг чи татуаж нестерильними інструментами, бавлячись використаними голками і шприцами. Тому для захисту від ВІЛ необхідно:

-        Уникати контактів з кров’ю інших людей, наприклад, слід запитувати про стерильність інструментів у лікарні.

-        Не вживати алкоголю і наркотиків (вони знижують здатність людини приймати виважені рішення, у стані сп’яніння вона може поводитися необачно, наприклад, погодитися сісти в машину до незнайомця і стати жертвою сексуального насилля)

-        Набувати життєвих навичок, які зменшують уразливість в умовах епідемії ВІЛ/СНІДу

-        Уникати небезпечних компаній і ситуацій.

4)    Обговорення міфів про ВІЛ і СНІД. (підручник с.104). 

Міф. СНІД — це хвороба африканців. Нас вона не стосується.

Факт. Останнім часом ВІЛ-інфекція набагато швидше поширюється у Східній Європі, зокрема в Україні, ніж на африканському континенті.

- Міф. Це мене не стосується, тому що всі мої рідні і друзі здорові.

Факт. Ніхто не може бути впевненим у цьому. Адже ВІЛ не має специфічних симптомів, наприклад, висипки, яку можна побачити. Він не проявляється одразу болем чи високою температурою, як, скажімо, грип. Людина може багато років жити з ВІЛ і навіть не здогадуватися про це.

- Міф. Не можна пускати ВІЛ-інфікованих дітей до школи. Вони можуть заразити інших школярів.

Факт. За більш як 30 років існування епідемії не зареєстровано жодного випадку зараження дитини дитиною. ВІЛ має дуже обмежені шляхи передання. Він НЕ передається побутовим шляхом — через повітря, предмети, їжу, одяг.

- Міф. ВІЛ передається через кров, отже, можна заразитися від укусу комара.

Факт. ВІЛ справді передається через кров, але комарі та інші кровососи його не передають. Коли комар жалить людину, він вприскує у неї свою слину, а не кров попередньої жертви. Збудники деяких хвороб, наприклад малярії, здатні розмножуватися в слині комах, але ВІЛ — ні.

- Міф. ВІЛ-інфікованим дітям не можна відвідувати басейн. Адже вони можуть отримати травму, і їхня кров потрапить у воду.

Факт. Якщо інфікована кров потрапить у басейн, вона вмить розчиниться, і концентрація ВІЛ стане надто малою для зараження.

5)    Оцінка ризику ВІЛ­-інфікування 

На екрані написи: «Ризик високий» (значний контакт з кров’ю), «Ризик низький» (існує можливість незначного контакту з кров’ю), «Ризику немає» (немає контакту з кров’ю).

     Учні читають картки із ситуаціями, оцінюють ризик і визначають ризик (ризик високий, ризик низький або ризику немає). Учитель виправляє помилки, пояснюючи те, що учням незрозуміло.

Картки:

1)    Спільно користуватися шприцами або голками для ін’єкцій.

2)    Їздити у переповненому транспорті.

3)    Робити пірсинг (проколювати вуха, брови, язик, ніс) у домашніх умовах.

4)    Зупиняти носову кровотечу без рукавичок.

5)    Плавати в озері, басейні.

6)    Ходити до школи, спілкуватися з ВІЛ-інфікованими.

7)    Обнімати ВІЛ-інфікованого друга.

8)    Гратись у «кровне братання».

9)    Користуватися фонтанчиком для пиття.

10)Обідати в шкільній їдальні.

     11) Користуватися чужою бритвою.

     12) Спільно користуватися туалетом.

6) Підтримка людей, які живуть з ВІЛ

Слово вчителя. За оцінками експертів, нині в Україні близько 400 тисяч людей живуть з ВІЛ, з них понад 10 тисяч – діти. Ви можете навіть не здогадуватись про те, що на вулиці, у транспорті, інших громадських місцях зустрічаєтесь з людьми, які мають ВІЛ. Це абсолютно безпечно, адже ВІЛ не передається через повітря, їжу, воду або предмети. Але дехто не знає цього і тому негативно ставиться до людей з ВІЛ.

-        Як почуває себе ВІЛ-інфікована людина, до якої негативно ставляться оточуючі?

Так, це приносить їм багато страждань. На відміну від інших людей, ви отримуєте знання з цієї проблеми і можемо розповідати про ВІЛ і СНІД братам, сестрам, батькам і навіть бабусям і дідусям.

-        Як треба ставитись до ВІЛ-інфікованих людей?

Так, ми повинні проявляти максимум співчуття і милосердя до людей хворих на СНІД. Людство вже пройшло шлях від страху і бажання ізолювати хворих та інфікованих ВІЛ до розуміння, що ці люди потребують допомоги і підтримки. То ж будьмо доброзичливими до тих, хто зазнав удару смертельного вірусу.

Пам'ятайте: «Уміння бути великодуш­ним — ознака високої культури».

Я хочу вам подарувати червону стрічку, які сьогодні у всьому світі символізують:



·  усвідомлення серйозності ВІЛ/СНІДу;

·  надію на те, що буде знайдено вакцину від ВІЛ і ліки від СНІДу;

·  солідарність із людьми, які живуть з ВІЛ, їхніми близькими, рідними і друзями;

·  пам’ять про мільйони людей, життя яких забрала ця недуга;

·  протест проти дискримінації та суспільної ізоляції людей, що живуть з ВІЛ.

Що більше людей носитимуть червону стрічку, то гучніше лунатимуть голоси тих, хто вимагає  уваги до цієї проблеми і до людей, що живуть з ВІЛ.

Назвіть дату  Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом (1 грудня)

-        Чи можемо ми сказати, що проблема ВІЛ/СНІД нас не стосується?

Так, ця проблема — це проблема кожного! Ніхто не застрахований від зараження ВІЛ.  Але люди кажуть: "Береженого – Бог береже”. Тому здоровий спосіб життя, дотримання гігієнічних і морально-етичних норм поведінки є першою і основною гарантією від зараження цією хворобою.

-        А хто відповідає за спосіб вашого життя? За ваше майбутнє?

Висновки, які ви зробите особисто для себе, — це ваше майбутнє: успішне, довге, блискуче, чи коротке та непримітне...

Ми не повинні бути байдужими до власного життя та життя інших людей.

ІІІ. Заключна частина

1)    Підбиття підсумків

Продовжити фразу: «Я можу розказати рідним (друзям) про ВІЛ і СНІД…»

2)    Зворотній зв'язок

-        Чи справдились очікування, які були у вас на початку заняття?

-        Чи отримали ви знання, які можуть вас захистити від ВІЛ/СНІДУ?

Якщо так, то перенесіть ваш лист у сумку поштаря.

3) Домашнє завдання

  1. Підручник, § 18 (опрацювати матеріал) https://pidruchnyk.com.ua/192-osnovi-zdorovya-beh-voroncova-ponomarenko-strashko-6-klas.html.  

2. Узагальнення з розділу "Психічна і духовна складові здоров'я". Виконати тестову роботу. 

 Використай цей код, відкривши посилання.

join.naurok.ua

Код доступа 8517116

Укажіть прізвище, ім’я.


16.02.2023 р.

ТемаПозитивні й негативні впливи однолітків. Протидія тиску і маніпуляціям. ПЗ. Моделювання ситуації відмови від шкідливих пропозицій.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА.

1. Зворотний зв’язок.

·       Про що ми говорили на минулому уроці? (На минулому уроці ми вчилися, як приймати зважені рішення).

2. Повідомлення теми та цілей уроку.  

Сьогодні поговоримо про те, що на наші рішення і поведінку впливають люди, яким ми довіряємо. У вашому віці це насамперед батьки і вчителі. Проте у всьому, що стосується техніки, музики, моди і розваг, ви більше покладаєтеся на думку друзів.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСИТИНА

1. Перегляд фрагменту з мультфільму «Троє із Простоквашино» (з 49 с по 1:10 хв)


Найчастіше вплив друзів є позитивним. Вони можуть запропонувати записатись у спортивну секцію, навчити танцювати, порадити прочитати цікаву книжку або подивитися хороший фільм, дати багато інших корисних

порад. Друзі також можуть застерегти вас від необачного вчинку чи допомогти виплутатись зі скрутного становища. Та буває, що підлітки змушують своїх друзів до шкідливих вчинків, наприклад, брехати, прогулювати уроки або навіть курити, когось побити, щось украсти.

 2.    Інтерактивна гра «Тиск однолітків» (продемонструвати, що протистояти тискові нелегко)

Учениця 10 класу однієї з українських шкіл досліджувала, як її однокласники почали курити. Вона з’ясувала, що у більшості випадків це сталося під тиском друзів. Наприклад, ти прийшов на дискотеку. Хтось приніс цигарки. Якщо ти відмовляєшся палити, тобі кажуть: "Та чого ти! Ніхто ж не побачить, мати не дізнається". Так і позвикали. Протистояти впливу однолітків нелегко. Особливо якщо тебе вмовляє не одна людина, а кілька. Щоб переконатися в цьому, пограймо в таку гру.

1.    Учні  розраховуються  на перший, другий і третій номери.

2.    Спочатку другі номери переконуватимуть перші вчинити щось (скажімо, з’їсти цукерку), а ті відмовлятимуться.

3.    Потім другі і треті номери разом умовлятимуть перші номери зробити це.

• Коли важче було протистояти тиску? (Коли вмовляє кілька людей.)

• Чому одна людина пропонує щось небезпечне іншій? (Можливо, вона хоче

виправдати себе — мовляв, не я один такий, а й мій друг (брат, сестра) також курить, що тут такого?)

Вплив однолітків є позитивним або негативним. У процесі набуття шкідливих звичок цей вплив найвагоміший.

3.    Інформаційне повідомлення «Способи маніпуляцій» (ознайомити учнів зі способами маніпуляцій)

Для уникнення негативного впливу треба навчитися розпізнавати прийоми, до яких вдаються люди, змушуючи інших зробити те, чого ті не хочуть, або те, що є для них небезпечним. Такі прийоми впливу називаються маніпуляціями.

 «Як розпізнавати маніпуляції» та «Способи маніпуляцій»

КНа наші рішення і поведінку суттєво впливають люди, яким ми довіряємо.

У твоєму віці це насамперед батьки і вчителі. Однак у всьому, що стосується техніки, музики, моди і розваг, ти більше покладаєшся на думку друзів.

Найчастіше вплив друзів є позитивним. Друзі можуть запропонувати щось цікаве чи дати корисну пораду, застерегти тебе від необачного вчинку або допомогти виплутатися зі скрутного становища. Та буває, що підлітки змушують своїх друзів до шкідливих вчинків, наприклад, брехати батькам, прогулювати уроки або навіть випивати, курити, когось побити, щось украсти. При цьому вони нерідко вдаються до хитрощів, тобто маніпуляцій.

Щоб уникнути негативного впливу однолітків, треба навчитися розпізнавати маніпуляції.

Види маніпуляцій

1. Лестощі: підлещуватися домагаючись свого («Ти такий кльовий, з

тобою так завжди весело»).

2. Наводити брехливі або псевдонаукові аргументи: наприклад, що

алкоголь у невеликих кількостях корисний для здоров’я.

3. Посилатися на думку авторитетів: наприклад, якщо в тебе спортивний режим, можуть згадати відомих спортсменів, які рекламують пиво.

4. Спокушати обіцянкою популярності: скажімо, коли у новій компанії

тобі радять не відмовлятися від випивки, якщо хочеш прийти наступного

разу.

5. Погрожувати відлученням: «З такими ніхто не приятелює», «Приєднуйся або вимітайся».

6. Умовляти: увесь час канючити: «Ну чого ти, ніхто ж не дізнається».

7. Робити з тебе винного: «Ти ж не псуватимеш мені свято?»


4. Переглдя мільтфільм «Лукоморье Пикчерз Ворона и Лиса».

• Які способи маніпуляцій використовувала Лисиця?

• Як діяти, якщо твій друг сильніший від тебе? (Справжні друзі не викорис-

товують силу один проти одного.)

• Чи треба батькам розповідати про друзів, які змушують вас робити те, чого ви не хочете? (Бажано розповідати і не робити того, чого ви не хочете.)

Щоб протистояти негативному впливові, треба вчитися розпізнавати маніпуляції і протидіяти їм.

5.    Вправа «Як сказати "НІ"» (тренування навичок відмови від небезпечних пропозицій)

Прочитати інформацію «Як долати тиск однолітків» та підготувати повідомлення:

група 1: як відмовити сторонній людині (наприклад, тому, хто пропонує на вулиці щось купити чи виграти);

група 2: як відмовити другові;

група 3: як протистояти тискові компанії.

77                                             Інформація

Ти вже знаєш багато способів сказати «Ні». Тепер спробуємо з’ясувати, які з цих способів найкраще підходять для відмови: стороннім людям; твоїм добрим друзям; коли треба протистояти тиску в компанії.

1. Сторонній людині достатньо просто сказати «Ні» або «Ваша пропозиція мені не підходить». Коли вона продовжує наполягати, використай метод «заїждженої платівки». При цьому дивися в очі співрозмовнику, говори твердо і не виправдовуйся. Якщо він не має наміру облишити тебе, йди геть.

Що сказати

• Просто відмовся: «Ні!»

• Метод «заїждженої платівки» — відмовляйся знову і знову:

«Ні!»

«Дякую, ні!»

«Я сказав, що не хочу!»

• Відмовся і йди геть: «Я не хочу. Мені треба додому».

• Вибачся і відмовся: «Вибач, я цього не робитиму».

• Відмовся і поясни причину: «Ні, я не курю».

• Відмовся і запропонуй альтернативу: «Не думаю, що це добра

ідея! Давай краще...»

• Відмовся і подякуй: «Ні, дякую».

• Відмовся і переведи розмову на інше: «Ні! Краще послухай, що я

тобі розкажу».

• Переведи на жарт: «Не знав, що ти самогубець».

• Звернися за підтримкою до інших: «Краще цього не робити. Чи

не так, хлопці (дівчата)?»

Уникай компаній, де постійно пропонують щось небезпечне!

 

Як долати тиск однолітків

2. Коли тебе вмовляє друг (брат, сестра), поясни причину відмови і свої почуття, але не виправдовуйся. Запропонуй альтернативу. Наприклад: «Я не робитиму цього і тобі не раджу. Мені здається, що цигарки й алкоголь — це не для нас. Давай краще...».

Як сказати

Інтонація, голос: не вагайся, говори твердо і впевнено.

Погляд: дивися в очі співрозмовникові.

Міміка: впевнися, що вираз твого обличчя відповідає тому, що ти говориш.

Дистанція: стій на відстані приблизно 1 м. Якщо хочеш відмовитися й піти,

стань далі. Відмовляючи тому, з ким у тебе теплі стосунки, стань ближче.

 

Як протидіяти тиску компанії

Зупинись: оціни, чи є ця пропозиція небезпечною.

Подумай: що можна зробити і які це матиме наслідки.

Вибери: спробуй протистояти тиску, звернися по допомогу або йди геть.

3. Найважче протистояти тиску в компанії. Якщо є змога, проігноруй пропозицію (наче й не чув її) або зневажливо відмахнись і переведи розмову на інше: «Хлопці, а ви чули...».

Можна відповісти з гумором. Наприклад, коли тебе спитають: «Хочеш цигарку?», скажи: «Тільки якщо ти позичиш свої легені». Звернися за підтримкою до інших: «Чув? Він думає, я дурний». Завжди підтримай друга: «Чого ти причепився? Він не хоче!»

Якщо у твоїй компанії хтось почав курити, не будь стороннім спостерігачем. Поговори з іншими, і постарайтеся разом умовити друга відмовитися від паління. Адже життя без сигарет і алкоголю набагато краще. Ви збережете здоров’я, уникнете проблем із батьками, не треба буде витрачати кишенькові гроші на сигарети.

Презентація групами своїх повідомлень.

• Кому найлегше відмовити?

• Кому найскладніше відмовити?

• Чому важливо вправлятися у навичках відмови?

У навичках відмови потрібно вправлятися для того, щоб бути спроможним сказати "НІ", коли вам пропонують щось небезпечне.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА. Підсумкові завдання (закріпити набуті знання)

1. Висновки:

• Вплив однолітків буває позитивним або негативним.

• Інколи підлітки змушують своїх друзів зробити щось небезпечне (курити, прогулювати уроки, когось образити).

• Щоб протистояти негативному впливові, треба вчитися розпізнавати маніпуляції і протидіяти їм.

• Уникайте компаній, де постійно пропонують щось небезпечне.

2. Вправа «Дай пораду» Навички відмови потребують вправляння. Та не обов’язково у реальному житті. Ви можете уявити себе на місці людини, якій

пропонують щось небезпечне.

Робота в групах. 

група «білі» написати  відповіді на лист Каті.

група «чорні» на литс Андрія.

 Запропонувати  охочим зачитати свої

. Тренінг 3                                              

У нашому класі з’явилася новенька — Женя. На перервах вона

пригощає мене цигарками. Одного разу нас побачила вчителька, і

про це дізналися мої батьки. Вони дуже засмутилися. Я пообіцяла

їм більше не палити, але Женя знову вмовляє мене йти з нею: «Ну

хоч за компанію постоїш», а потім пропонує: «На, затягнися.

Ніхто ж не дізнається». Що мені робити?

Катя

Дорога Катю ____________________________

Нас із другом запросили на день народження до однокласниці. На

столі стояло шампанське, а коли ми його випили, дівчата дістали

з холодильника пиво. Вони наливали нам удвічі більше, ніж собі, і

казали, що треба пити до дна. Потім моєму другові стало зле, його

знудило. Ми ледве дійшли додому. Незабаром у мене день народження,

і дівчата сподіваються, що там теж буде випивка. Я цього не хочу,

але боюся, що інакше ніхто до мене не прийде.

Андрій

Дорогий Андрію!_________________________________

1    3. Зворотний зв’язок. Рефлексія. Вправа «Продовжи речення…»

«Сьогодні на уроці я дізнався, ……..»

 «Після цього уроку  я знатиму,… (що таке…….)   ( як ….) та (вмітиму….)  ».


4. Заключне слово вчителя.

Домашнє завдання:  

1. Опрацювати матеріал підручника на с. 95 – 100 https://pidruchnyk.com.ua/192-osnovi-zdorovya-beh-voroncova-ponomarenko-strashko-6-klas.html


09.02.2023 р.

ТемаПравда про алкоголь і наркотики

Хід уроку

І. Організаційна частина.

     I. І.ІІ. Перевірка домашнього завдання з теми «Правда про тютюн». Актуалізація опорних знань.

1.    Вправа «Так – Ні».

 

Використай цей код, відкривши посилання.

join.naurok.ua

Код доступа 3393884

Укажіть прізвище, ім’я.

     I.          2.    Вправа «Незакінчене речення».

-      Доповніть речення «Сигарета – це…»

     I.          ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.

1.    1. Вправа «Передбачення за зображеннями».

-      Розгляньте зображення. 

-      Поміркуйте, що спричинило зображені події.




-      До яких ще наслідків може призвести надмірне вживання алкоголю або наркотиків?

-      Сьогодні ви дізнаєтеся всю правду про алкоголь, наркотичні та токсичні речовини та навчитеся розрізняти правду від міфів.

     I.         IV. Вивчення нового матеріалу.

1.    1. Вправа «Вірю – Не вірю».

-      Послухайте твердження.

  • *    Вживати алкоголь модно та престижно.
  • *    Алкоголь і наркотики допомагають вирішувати проблеми.
  • *    Алкоголь робить із хлопчиків справжніх чоловіків і не шкодить дівчатам.
  • *    Випивати – це весело.
  • *    Пиво – це не алкоголь.
  • *    Алкоголь ще нікого не вбив.
  • *    Наркотична чи алкогольна залежність – це хвороби дурнів і слабаків.
  • *    Слабоалкогольні напої не шкідливі.

-      Обґрунтуйте свої міркування.

-      Перевірте свої здогадки, опрацювавши текст підручника на с. 90.

2.    2. Робота з візуальними джерелами.

-      Розгляньте ілюстрації.

-      Поясніть, як вплинув алкоголь на героїв.





-      Оцініть їх зовнішній вигляд.

-      Що можна сказати про емоції?

1.    3. Робота з підручником.

-      Опрацюйте матеріал підручника на с. 91 – 92.

-      Продовжте речення.

·       Алкоголь потрапляє у кров через… (слизові оболонки рота, стравоходу, шлунку та кишківника)

·       Найбільше алкоголь впливає на … (мозок)

·       Самопочуття людини після вживання алкоголю залежить від… (випитої дози)

·       Розслаблення спричиняє… (мала доза алкоголю)

·       Середня доза алкоголю спричиняє…

·       До отруєння призводить… (велика доза алкоголю)

·       Доза алкоголю залежить від… (віку, росту, статі та маси тіла)

·       Дорослі люди відмовляються відмовляються від алкоголю…


4. Перегляд відеоролику.


-      Перегляньте відеоролик.

-      Як алкоголь впливає на здоров’я людини?

-      Чи правда, що слабкі алкогольні напої не несуть загрозу для людини?

1.    5. Вибіркове читання.

     -      Показую учням картинки, а вони мають знайти їх у тексті та зачитати (с.93).







-     
Назвіть ознаки алкогольної залежності.

1.    6. Робота з текстом підручника (с. 94).

-      Опрацюйте текст підручника на с. 94 підручника.

-      Сформулюйте відповідь на питання «Як виникає токсикоманія?»

     I.          V. Узагальнення та систематизація знань.

1.    1. Вправа «СЕНКАН».



1.    2. Створення пам’ятки.

1-ша група

·       Вплив зловживання алкоголем для родини.

2-га група

·       Вплив зловживання алкоголем для самої людини.

     I.          VI. Підсумки уроку.

1.    1. Вправа «Три М».

-      Назвіть три моменти, які вдалися вам на уроці найкраще. Запропонуйте один , який покращить вашу роботу на наступному уроці.

  II.             VII. Інструктаж з домашнього завдання.

1. 1. Опрацювати матеріал підручника на с. 89 – 94 https://pidruchnyk.com.ua/192-osnovi-zdorovya-beh-voroncova-ponomarenko-strashko-6-klas.html.



02.02.2023 р.

Тема. Правда про тютюн

Хід уроку

     I.          Організаційна частина.

  II.          Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.

1.    Вправа «Незакінчене речення» (усно)

-      Доповніть речення.

*    На наші рішення і поведінку впливають… (дорослі, друзі, вчителі, правила і закони, ЗМІ)

*    Вирішуючи щось, ми маємо переконатися, що…(це в наших інтересах).

*    Коли хтось намагається прийняти рішення, надаючи недостовірну інформацію, -це… (маніпуляції)

*    Рушійною силою торгівлі називають … (рекламу).

*    Метою реклами є… (забезпечення виробникові прибутку)

*    Реклама буває … (правдива і неправдива)

-      Назвіть способи, якими реклама маніпулює людьми.

-      На яку аудиторію розрахована реклама тютюнових та алкогольних вирбів.

III.       Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.

1.    Аналіз реклами тютюнових виробів.

-      Прочитайте речення.

-      Як ви гадаєте, що можна рекламувати такими словами?

-      Які саме слова про це свідчать?

«СВІЙ ДЛЯ КОЖНОГО»

«ПРИКРАСЬ СОБОЮ ЖИТТЯ»

«АРОМАТ ЄДНАЄ ЗІ СВІТОМ»

-      Чи вірите ви в те, що цими словами рекламують сигарети?

-      Як ви гадаєте чому саме ці слова використали маркетологи?

-      Сьогодні ми з вами з’ясуємо всю правду про тютюн та тютюнопаління та розвіємо найпопулярніші міфи про нього.

IV.          Вивчення нового матеріалу.

1.    Вправа «Міф чи Факт».

-      Прочитайте твердження.

-      Позначте, які з них, на вашу думку, факт, а які міф.


-      Перевірте свої здогадки, опрацювавши текст підручника на с. 83 – 84 підручника.

-      Які ще міфи та факти про тютюн та паління вам відомі?

1.    Робота в парах.

-      Проаналізуйте інфографіку.

-      Про що можна з неї довідатися?

-      Про що свідчать цифри?



1.    Робота в малих групах.

-      Користуючись текстом підручника на с. 85 – 87 та заповніть схему «Наслідки тютюнопаління».


1.    Аналіз ілюстрації «Вміст сигарети».

-      Розгляньте ілюстрацію.

-      Доберіть один синонім, яким можна доповнити фразу «Курці споживають…».


     I.          Узагальнення та систематизація знань.

1.    Вправа «СЕНКАН».

-      Створіть сенкан до поняття «ТЮТЮН»





     I.          Підсумки уроку.

1.    Вправа «Три слова».

-      Назвіть три слова-іменники, які характеризують вплив тютюну на здоров’я людини.

  II.          Інструктаж з домашнього завдання.

1.    Опрацювати матеріал підручника на с. 83 – 88. https://pidruchnyk.com.ua/192-osnovi-zdorovya-beh-voroncova-ponomarenko-strashko-6-klas.html

15.12.2022 р.

ТЕМА. ЯК РОЗПІЗНАТИ РЕКЛАМНІ ХИТРОЩІ

Хід уроку.

Перевірка знань з теми «Вчимося приймати рішення»

Використай цей код, відкривши посилання.

join.naurok.ua

Код доступа 4824961

Укажіть прізвище, ім’я.
















08.12.2022 р.

ТЕМА. ВЧИМОСЯ ПРИЙМАТИ РІШЕННЯ

Хід уроку.

Перевірка знань з теми «Самооцінка і здоров’я. Поняття самооцінки. Види самооцінки. Формування адекватної самооцінки»

Використай цей код, відкривши посилання.

join.naurok.ua

Код доступа 2013604

Укажіть прізвище, ім’я.

















01.12.2022 р.

ТЕМА. САМООЦІНКА І ЗДОРОВ'Я ЛЮДИНИ

Поняття самооцінки. Види самооцінки. Формування адекватної самооцінки

ХІД УРОКУ

Я - це Я, і Я - це  надзвичайно!

                                                                              Вірджинія Сатір


І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП

ІІ. Актуалізація опорних знань

Вправа «Муха». Запитання до учнів:

1.    Що таке звичка? (спосіб поводитися, не замислюючись, чому це робиш)

2.    Що таке навичка? (це здатність щось робити, не замислюючись, як це робиш)

3.    Чи впливають звички на здоров’я? Доведіть.

4.    Назвіть способи формування звички (наслідування поведінки інших, свідомий вибір)

5.    Назвіть базові потреби людини (фізіологічні, соціальні, пізнавальні, естетичні, самореалізація)

ІІІ.  Мотивація навчальної діяльності

Обговорення легенди про Нарциса

В одному селі жив дуже вродливий парубок Нарцис, якому ніхто не подобався. Він любив ходити на берег річки і, схиливши голову, дивитися у воду на свою вроду. Одного разу повз того хлопця ішов лихий чаклун. Побачивши, що юнак так захоплюється своєю вродою, не помічаючи нікого навкруги, він розсердився і сказав хлопцеві:

      Віднині ти завжди дивитимешся у воду, - і перетворив його на квітку. У цієї гарної квітки голівка схилена і ніколи не підводиться. Ніби сидить красень-хлопець і дивиться у воду на свою вроду. Люди нарекли її ім’ям хлопця – нарцис.

      Про що розповідається у цій легенді?

 


ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

Тема: Самооцінка і здоров’я людини. Поняття самооцінки. Види самооцінки. Формування адекватної самооцінки

ІV.ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1.Робота з терміном

Одного разу вчителька принесла до класу скриньку і сказала: «Зазирнувши до цієї скриньки, ви побачите свого найкращого друга». Як ви думаєте, що у ній було? Книжка, іграшка, фото відомої людини…? Ні, там лежало люстерко. Тому, зазирнувши всередину, кожен побачив себе. «Любіть і шануйте свого найкращого друга», — сказала вчителька. Одна учениця запитала: «Хіба ми не повинні шанувати інших, а лише себе?» Вчителька пояснила: «Щира повага до інших людей завжди ґрунтується на повазі до себе».

         Пограйте з друзями в гру «Хто я?». Вона допоможе більше дізнатися одне про одного і побачити, як у дзеркалі, свої сильні та слабкі сторони.

-        Дайте по черзі відповідь по 1-2 характеристиці «Хто я?». Візьміть до уваги риси характеру, свої інтереси, вміння. Наприклад:
1. Я
дружелюбний, щедрий
2. Я люблю
подорожувати

 

Самооцінка — це оцінювання особистістю самої себе, своїх можливостей, якостей та місця серед інших людей.


2. Робота зі схемою «Види самооцінки»

Залежно від того, як самооцінку, що має суб’єктивний характер, співвідносять з реальними проявами людини, її поділяють на види:

Види самооцінки

Адекватна самооцінка — та, що відповідає реальності. Неадекват­на — це коли людина себе неправильно оцінює.

Неадекватна, у свою чергу, може бути завищеною — для неї характерне переоцінювання людиною своїх позитивних якостей, та заниженою — применшення своїх переваг або (і) перебільшення недоліків. Саме неадекватно занижену самооцінку значно важче піддавати психологічній корекції через злитість із комплексом не­повноцінності особистості.


3. Робота з ситуаціями

Розгляньте  наведені ситуації і проаналізуйте який вид самооцінки представлений у кожній ситуації : а також  напишіть декілька  ознак ,  які характерні людині з даним типом самооцінки.  

А) Занижена самооцінка:

Підвищує тривожність, вразливість; змушує людину звужувати коло тих, із ким можна спілкуватися, руйнує в людини надію на добре ставлення до неї тощо.

Б) Адекватна самооцінка:

Дає можливість людині керуватися своїми принципами й бути незалежною від думки оточення щодо себе; позитивно впливає на самопочуття тощо.

В) Завищена самооцінка:

Призводить до того, що людина самовпевнена, береться за спра­ву, яка перевищує її реальні можливості; не отримує бажаного відгуку й визнання від оточення; за умов невдачі може пpизвoдити  до бажання перекласти відповідальність на інших.

Крайнощі щодо самооцінки порушують душевну рівновагу і можуть стати причиною








4. Проблемне питання

Дуже часто підлітки задля підвищення нібито самооцінки та підвищення свого авторитету починає захоплюватися екстремальними та небезпечними розвагами, що призводить до негативних наслідків?

- Чи підвищать ці заняття авторитет? Як це може вплинути на здоров’я?

- То чи не краще розвивати якість свої творчі здібності або знайти якесь собі корисне хобі? Можливо завдяки цьому ми сформуємо адекватну самооцінку?  





V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ


1. Що таке самооцінка. Яку роль вона відіграє в житті людини?

2. Скринька чарівних порад. Напишіть кожен на листочку 1-2 ознаки  адекватної самооцінки, яких рис має досягти людина щоб відчувати себе впевненою.



VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1.    Опрацювати параграф12

2.    Виконати завдання (проєкт) на ст.. 70


VІІ.ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Головне — дій! Постав собі якусь ціль! Дій рішуче й не озирайся назад, іди вперед, спали за собою всі мости, пам’ятай лише про свою головну мету і досягай її, а про самооцінку тобі вже не потрібно дуже хвилюватися: вона і так буде досить висока.





24.11.2022 р.


Тема: Звички і здоров'я.

Хід уроку.

Перевірка знань з теми «Розвиток підлітка»

Використай цей код, відкривши посилання.

join.naurok.ua

Код доступа 9374317

Укажіть прізвище, ім’я.

Що таке звичка

   Пригадайте, чи доводилося вам виконувати якісь дії; чи виникало у вас бажання або потреба робити це знову й знову. Це і є звичка - особлива форма поведінки людини, яка виявляється у здатності робити ті чи інші дії, що закріпилися внаслідок багаторазового їх повторення.
   Звички бувають корисні - ті, що зміцнюють здоров’я людини і свідчать про рівень її культури, та шкідливі, що сприяють погіршенню здоров’я людини.


Корисні звички і здоров’я

   Корисні звички виробляються на основі природних потреб, під час навчання та виховання у сім’ї, дитячому садочку, школі та інших дитячих колективах (спортивних, хореографічних, музичних) (мал. 26). Це, наприклад, звички дотримуватися правил гігієни - мити руки перед їжею і після неї, після відвідування туалету та повернувшись із прогулянки, двічі на день чистити зуби, регулярно митися під душем.
   Дуже допомагають у житті звички спати з відчиненою кватиркою, робити вранішню гімнастику, дотримуватися режиму дня. Вони сприяють фізичному та психічному розвиткові людини, підвищують її працездатність, зміцнюють здоров’я.
   До корисних звичок належать також пунктуальність, охайність, чесність і ввічливість, які завжди поважалися у суспільстві.

Запам'ятайте!
Здоровий спосіб життя сприяє реалізації всіх можливостей, які природа надає людині. Він є чинником здоров’я, а нездоровий спосіб життя - чинником ризику.
   Чим раніше сформувалися корисні звички, тим легше людині уникнути шкідливих звичок.

Шкідливі звички і здоров’я


   Знання про потенційну небезпеку шкідливих звичок сприяє виробленню позитивного ставлення до здорового способу життя. Адже набагато легше запобігти захворюванням, ніж потім їх лікувати.
   Наприклад, у школі, на вулиці, в автобусах чи тролейбусах вам доводиться братися руками за поручні, дверні ручки та інші речі, яких торкаються також сотні і тисячі людей. Відомо багато мікроорганізмів, які вражають шкіру, очі, органи травлення. Такі хвороби в народі називають «хворобами брудних рук». Виробивши у себе звичку регулярно мити руки з милом, ви уникнете багатьох цих захворювань.
   Вам, мабуть, траплялися люди, які гризли нігті, голосно плямкали та сьорбали під час їжі, облизували пальці, колупалися в носі, кидали на підлогу сміття. Дивитися на них не дуже приємно. Чи не так? Таких людей називають невихованими. Подібних шкідливих звичок зазвичай можна легко позбутися, якщо стежити за собою, прислухатися до думки інших людей.
   Однак існують дуже згубні звички, подолати які надзвичайно важко. Це куріння, вживання алкогольних напоїв, наркотичних і токсичних речовин. Саме про них ітиметься на наступних уроках.


ЯК БУТИ

   На жаль, шкідливі звички формуються набагато швидше, ніж корисні. А от позбуватися їх зазвичай дуже тяжко. Зате, сформувавши в себе за допомогою сили волі такі корисні звички, як бути завжди охайним, ввічливим, чесним, наполегливим у навчанні, дбати про своє здоров’я, ви поставите надійний заслін шкідливим звичкам.

Доведіть, що ви знаєте
1. Чим корисні звички відрізняються від шкідливих?
2. Поміркуйте, чи може людина, мешкаючи у незадовільних побутових умовах, вести здоровий спосіб життя.
3. Чи завжди добрі соціальні умови - запорука здоров’я людини?
4. Назвіть найпоширеніші шкідливі звички.
 (Щоб відповісти на запитання на дошці внизу - нитисніть на хрестик, що розташовується знизу праворуч і надрукайте свою відповідь. Не забудьте вказати своє ім'я та клас!)

https://padlet.com/glushkojulia2017/yexgx0zzvv4ygm4p

5. Виконайте вправу "Корисні та шкідливі звички"

javascript:AppClient.showTaskPanel()

Домашнє завдання
1. Опрацюйте § 11 підручника https://pidruchnyk.com.ua/192-osnovi-zdorovya-beh-voroncova-ponomarenko-strashko-6-klas.html.
2. Разом з батьками визначте свої шкідливі звички. Складіть план щодо їхнього подолання.

17.11.2022 р.

Тема: Особливості розвитку підлітка. Ознаки гармонійного розвитку.

Хід уроку.

Перевірка знань з теми «Особиста гігієна»

Використай цей код, відкривши посилання.

join.naurok.ua

Код доступа 5123261

Укажіть прізвище, ім’я.


















10.11.2022 р.

Тема: Особиста гігієна. Складові особистої гігієни.

Хід уроку.

Перевірка знань з теми «Проблеми неправильного харчування»

Використай цей код, відкривши посилання.

join.naurok.ua

Код доступа 9968373

Укажіть прізвище, ім’я.

           I.    Організаційний момент.

Привітання вчителя. Установка на позитивний настрій.

        II.    Актуалізація опорних знань.

1.                  Вправа «Мозковий штурм»

«Здоровий спосіб життя – це …» (правильне харчування, рухова активність, спілкування тощо)

2.                  Вправа «Асоціативний кущ»

«Основні складові особистої гігієни»



            I.    Мотивація навчальної діяльності.

Розповідь учителя.

 

Нас оточують мільярди мікроорганізмів. Більшість з них не шкідливі для людей, але деякі спричиняють захворювання. Колись нічого не знали про це і тому страждали від багатьох інфекційних хвороб та  епідемій.

Уявіть собі  європейську столицю, у якій посеред вулиці копирсаються в купах сміття свині та кози, а мешканці міста виливають бруд і викидають сміття просто з вікон своїх будинків. Таким був Париж. Стічні води стікали мостовими просто в Сену. У житлових кварталах розміщувались бойні, шкіряні та фарбувальні майстерні, кузні, крамниці.  У посушливі місяці у місті було важко дихати через сморід, а під час дощу вулиці перетворювалися у справжнє болото. Тут виникали масові епідемії. І навіть дворяни та багатії приймали ванну  лише під час хвороби , а у всі інші дні обмежувалися обтиранням рушником. І навіть було зафіксовано досить ганебний випадок-коли французька принцеса померла від вошей.

  Нам сьогодні уявити важко таке. Ми змалечку навчаємось вмиватись, чистити зуби, доглядати за собою. Зараз у містах і селах працюють водогони,  каналізація, вивозять сміття.

Виникла нова галузь медицини - гігієна і особлива медична спеціальність-лікар-гігієніст. Без дозволу  цього спеціаліста не буде допущений до виробництва жоден вид продукції.

        II.    Вивчення нового матеріалу (повідомлення теми уроку, постановка мети, завдань уроку).

У людини ставлення до власного здоров'я формується з дитинства. Велике значення у збереженні та зміцненні здоров'я дитини має гігієнічне навчання та виховання. Це обов'язок батьків.

Особиста гігієна — це догляд за своїм тілом і підтримка його в чистоті.

 Шкіра захищає тіло людини від хвороб.

     III.    Сприйняття й усвідомлення учнями нового матеріалу.

Розповідь учителя

Коли дитина бігає, стрибає, їй стає жарко і на шкірі з'являються крапельки поту. Крім того, на шкірі є тонкий шар жиру, так званого шкіряного жиру. Якщо шкіру довго не мити, на ній накопичуються жир і піт, де і затримуються частки пилу. Так, шкіра стає брудною, грубою і перестає захищати тіло.

Догляд за шкірою тіла і порожниною рота. Одна з ос­новних вимог особистої гігієни — додержання чистоти тіла.

Шкіра людини виконує різні функції. Вона постійно забруднюється секретом сальних і потових залоз, змерт­вілими лусками епідермісу, а при зіткненні з навколиш­нім середовищем — мікроорганізмами, пилом, гельмінта­ми. Тому для підтримання чистоти тіла необхідно 1— 2 рази на тиждень змивати бруд з поверхні шкіри за до­помогою гарячої води, мила та мачули з наступною змі­ною натільної та постільної білизни.

Частіше забруднюється шкіра верхніх кінцівок. Звід­си бруд потрапляє на інші ділянки тіла та в їжу. Аби цього не трапилося, руки слід мити перед кожним прий­манням їжі, після відвідування вбиральні, а також після кожного забруднення. Треба коротко підстригати нігті, аби не допустити скупчення бруду під ними. При бакте­ріологічному дослідженні бруду з-під нігтів знаходили збудників кишкових інфекцій, яйця гельмінтів, гноєрідні мікроорганізми, різноманітні гриби, коростяного кліща і т. ін.


Догляд за порожниною рота має велике значення і провадиться з метою запобігання захворюванням зубів і зниження бактеріального обсіменіння. Порожнина ро­та містить різні види мікроорганізмів, які потрапляють туди з навколишнього середовища під час вдихання по­вітря, з водою, їжею. Серед цих мікроорганізмів зустрі­чаються і патогенні, що можуть спричинити не тільки захворювання зубів і порожнини рота, а й інших органів і організму в цілому. Поганий догляд за порожниною ро­та сприяє збільшенню кількості мікроорганізмів. Залиш­ки їжі у проміжках між зубами розкладаються, утворю­ючи різні органічні кислоти, що сприяють руйнуванню зубів; з'являється неприємний запах з рота.




Гігієна сну. Наприкінці дня в людини з'являється від­чуття втоми. Для відновлення працездатності організму, І в першу чергу функції центральної нервової системи, важливе значення має сон. Він має бути глибоким і три­валим. Тривалість сну визначається віком і станом ор­ганізму. Так, сон дорослої людини має тривати 7—8 год на добу. Чим молодший організм, тим тривалішим має бути сон. Дитина років має спати 12 год, 10 років — 10 год на добу.

Сон має відбуватися в зручному ліжку, за темпера­тури повітря 16—17°С, з відкритою кватиркою. Читати перед сном у ліжку не рекомендують, оскільки це погір­шує зір.

Гігієна одягу. Одяг, як і житло, бере участь у регу­люванні теплового обміну. Отже, основними гігієнічними вимогами до одягу є забезпечення сталої температури тіла, відповідність його сезону  і погоді,

Взуття відповідає гігієнічним вимогам у тому випад­ку, коли воно не тільки захищає нижні кінцівки від зов­нішніх механічних втручань (наприклад, від ударів) і ви­боїн у грунті, а й забезпечує повну свободу рухів стопи під час ходьби. Взуття має відповідати розміру стопи, що сприяє рівномірному розподілу маси тіла. Непра­вильно підібране взуття може стати причиною виникненняпотертостей, нестійкої ходи, зміни положення хребта і кісток тазу. Вузьке і тісне взуття стискує кровоносні су­дини і пальці, що викликає застій крові у нижніх кінців­ках і підсилену пітливість, спазм кровоносних судин, по­рушення живлення м'язової тканини. Від постійного тис­ку пальці скривлюються, набувають виродливої форми, з'являються мозолі, ушкодження, може виникнути запа­лення суглобів.

Найзручніше взуття з широкими підборами висотою 1,5—3 см. Воно помірно збільшує склепіння стопи, спри­яє більшій витривалості її, забезпечує рівномірний кро­вообіг.

Гігієна нігтів та волосся.

Нігті захищають кінчики наших пальців на руках і ногах. Здорові нігті мають опуклу форму, гладеньку блискучу поверхню та рожевий колір. Під нігтями можуть скупчуватися безліч бактерій. Для того щоб цього не відбувалося, нігті треба обрізати. На руках це слід роби­ти щотижня, а на ногах один раз у два-три тижні.

Біля нігтьового ложа часто з'являються задирки, їх треба обереж­но зрізати, інакше вони можуть запалитися.

Чисте й здорове волосся м'яке, еластичне, має природний блиск і прикрашає людину. Але якщо за ним не доглядати, воно стає жир­ним, сплутаним та має неприємний запах. Це не додасть людині ані здоров'я, ані привабливості. Волосся треба регулярно мити й розчісу­вати тільки після повного висихання.

Доглядаючи за своїми нігтями та волоссям, ви зберігаєте своє здоров'я й робите себе привабливішим для людей, котрі вас оточують.

Із раннього віку необхідно привчати дитину користуватися носовою хустинкою. Варто пояснити, що під час кашлю чи чхання з носоглотки виділяється велика кількість мікробів і, якщо не користуватися хустинкою, то разом із бризками відбувається зараження оточуючих. Дитина повинна мати окрему хустинку для носа й окрему для очей (особливо під час захворювання), щоб уникнути потрапляння інфекції з носа на очі чи навпаки.

Хустинки мають бути завжди чистими. Змінювати їх необхідно щодня, навіть, якщо вони не були використані. Витирати рот, обличчя або перев'язувати подряпину треба лише чистою хустинкою.

Узагальнення та систематизація вивченого.

Гра «Так- Ні». Учитель швидко вимовляє  будь-які твердження про гігієну тіла, а клас повинен сказати , правильно це , чи ні.

Наприклад: «Ходити в сауну треба щодня, щоб виходили шлаки», « Треба регулярно мити руки, щоб уберегти себе від мікробів»,  «Чистити зуби треба якомога рідше, щоб не пошкодити зубну емаль», «Митися щодня не можна , бо стирається захисний шар шкіри», «Чистити зуби бажано тільки з появою неприємного запаху з рота», « До засобів особистої гігієни можна віднести мило, шампунь, зубну пасту», «Можна вживати одночасно гарячу і холодну їжу».

           I.    Домашнє завдання.

Опрацювати параграф 9, дати відповіді на запитання вкінці параграфа.

Скласти пам’ятку «Правила особистої гігієни».


Додатковий матеріал до уроку

ПРАВИЛА ОСОБИСТОЇ ГІГІЄНИ

1. Гігієна тіла. Шкіра людини захищає весь організм від різних впливів навколишнього середовища. Дотримання чистоти шкіри надзвичайно важливо, адже крім захисної функції, які вона виконує наступні функції: теплорегулюючі, обмінну, імунну, секреторну, рецепторну, дихальну та інші функції.

·  Мийтеся щодня теплою водою. Температура води повинна бути 37-38 градусів, тобто трохи вище нормальної температури тіла. Через шкірний покрив людини за тиждень виділяється до 300 г сала й до 7 літрів поту. Щоб захисні властивості шкіри не порушувалися необхідно ці виділення регулярно змивати. В іншому випадку на шкірі створюються сприятливі умови для розмноження хвороботворних мікробів, грибків та інших шкідливих мікроорганізмів.

·  Приймати водні процедури (ванна, душ, лазня) із застосуванням мочалки необхідно не рідше одного разу на тиждень.

·  Слідкуйте за чистотою рук і нігтів. Відкриті ділянки шкіри особливо схильні до забруднення. Грязь містить хвороботворні мікроби може потрапити з рук в рот через їжу. Дизентерію, наприклад, називають хворобою брудних рук. Руки треба мити до відвідування туалету і обов'язково після туалету, перед їжею і після прийому їжі, після контакту з тваринами (як вуличними, так і домашніми). Якщо Ви перебуваєте в дорозі, то руки необхідно протерти вологою серветкою, щоб усунути хоч деяку кількість мікробів.

Ноги потрібно мити щодня прохолодною водою і милом. Холодна вода зменшує потовиділення.

2. Гігієна волосся. Правильний догляд за шкірою голови і волосся нормалізує діяльність сальних залоз, а також покращує кровообіг і обмінні процеси. Тому до процедури миття голови необхідно ставитися відповідально.

·  Голову необхідно мити в міру забруднення. Сказати точну кількість неможливо. Частота миття волосся залежить від різних факторів: довжини волосся, типу волосся і шкіри голови, характеру роботи, пори року і т. д. Взимку, як правило, голову миють частіше, тому що головний убір не дає шкірі голови дихати, із-за чого шкірного сала виділяється набагато більше ніж зазвичай.

·  Не варто мити волосся гарячою водою. Волосся можуть стати дуже жирними, так як гаряча вода активізує роботу сальних залоз. Крім цього, така вода допомагає миючих засобів (милу і шампунів) осідати на волоссі у вигляді сірого нальоту, який важко змивати.

·  Ретельно ставитися до вибору засобів по догляду за волоссям (шампуні, бальзами, лосьйони тощо). Волосся дуже добре вбирають воду, а з нею і речовини, які можуть зашкодити волоссю, шкірі голови і організму в цілому.

·  Після полоскання волосся корисно облити прохолодною водою.

·  Витирати голову після миття бажано теплим рушником, а потім дати волоссю просохнути на повітрі. Феном користуватися небажано, оскільки він дуже сушить волосся.

·  При розчісуванні волосся неприпустимо використання чужих гребінців.

3. Гігієна порожнини рота. Правильний догляд за ротовою порожниною сприяє збереженню зубів в хорошому стані на довгі роки, а також допомагає попередити дуже багато захворювань внутрішніх органів.

·  Чистити зуби необхідно щодня вранці і ввечері.

·  Неприпустимо користуватися зубною щіткою іншої людини.

·  Після прийому їжі обов'язково полоскати рот.

·  При появі перших ознак захворювання зубів або ясен негайно звертайтеся до стоматолога.

·  Для профілактичного огляду відвідуйте стоматолога не рідше двох разів на рік.

4. Гігієна натільної білизни і одягу і взуття. Важливу роль в особистій гігієні займає чистота нашого одягу. Одяг захищає тіло людини від забруднень, механічних і хімічних пошкоджень, охолодження, потрапляння комах і так далі.

·  Натільну білизну необхідно міняти після кожного миття, тобто кожен день.

·  Шкарпетки, гольфи, панчохи, колготи змінюються щодня.

·  Одяг необхідно регулярно прати.

·  Неприпустимо носити чужого одягу та взуття

·  Одяг та взуття повинні відповідати кліматичним умовам.

·  Бажано віддавати перевагу одягу з натуральних тканин, і взуття з натуральних матеріалів.

·  Крій одягу і взуття повинен враховувати анатомічні особливості і відповідати розміру людини.

·  Більш детальну інформацію читайте в статті «Гігієна одягу».

5. Гігієна спального місця.

·  У кожного члена сім'ї повинні бути свій рушник і своя ліжко.

·  Постільна білизна необхідно міняти щотижня.

·  Спальне місце має бути зручним.

·  Перед сном необхідно провітрювати спальне приміщення.

·  Перед сном натільну білизну рекомендується міняти на нічну сорочку або піжаму.

·  Намагайтеся не допускати на постіль домашніх тварин.

·  Вікові зміни та особливості гігієни підлітків.

·  У період інтенсивного росту і розвитку починають ак­тивно працювати всі залози, зокрема потові, сальні, ста­теві.

·  1.  Виділення потових залоз є сприятливим поживним середовищем для хвороботворних бактерій. Продукти розкладу цих виділень мають неприємний запах, подраз­нюють шкіру, виникає проблема запаху поту.

·  2.  Через ранки, що утворюються на тілі, бактерії можуть потрапити у кров. Показовим прикладом є запалення сальних залоз шкіри на обличчі - вугри. Вони нікому не пасують. Але якщо їх видавити, бактерії спричинять запалення глиб ших шарів шкіри. І тоді, навіть після загоєння, на все жит­тя залишиться глибокий шрам.

·  3.  В зв’язку із підвищеною активністю статевих залоз виникає питання особистої гігієни статевих органів.

·   

·  Як боротися із запахом поту.

·  1.    На шкірі є потові залози, які виділяють піт. Піт має неприємний запах. Такий запах може зробити вас непривабливим для інших лю­дей. Зазвичай потіють пахви, незрідка потіють ноги. Причиною цього може бути тісне й незручне взуття.

·  2.    Щоб ноги не потіли, треба на ніч мити їх прохолодною водою з ми­лом, щодня вдягати чисті шкарпетки й стежити, аби взуття було су­хим і зручним.

·  Уміння доглядати за шкірою сприятиме збереженню вашого здоров'я.

·   

·  Щоб уникнути утворення прищів рекомендується:

·  •  багато часу перебувати на свіжому повітрі і на сонці;

·  •  додержувати вимог особистої гігієни. Часто і ретельно мити уражені ділянки шкіри з милом й витирати їх чистим м'яким рушником;

·  •  регулярно мити волосся;

·  •  ввести до раціону багато свіжих овочів і фруктів: вони допо­магають підтримувати здоров'я всього організму, включно зішкірою;

·  •  пити більше води. Вона сприяє виведенню з організму ток­синів та зволожує шкіру зсередини;

·  •  користуватися лікарськими кремами: вони лікують прищі та знищують бактерії, які спричиняють запальні процеси. Якщо прищі не зникають або поширюються на інші частини тіла, слід звернутися за порадою до лікаря.

·   

·  Щоденний догляд за статевими органами хлопців:

·  -    Щодня мийтеся під душем.

·  -    Двічі на день обмивайте статеві органи теплою водою з милом.

·  -    Спіть у трусах чи піжамі вільного крою, щоб не пору­шувати кровообігу статевих органів.

·  Якщо не дотримуватися цих правил, під крайньою плоттю статевого члена накопичуватимуться виділення. Вони можуть спричинити подразнення і навіть гнійне запалення крайньої плоті.

·   

·  Щоденний догляд за статевими органами дівчат та на період менструації:

·  -    Мийтеся щодня теплою водою з туалетним милом під душем (під час менструацій не приймайте ванну).

·  -    Не рідше двох разів на день обмивайте статеві органи кип'яченою теплою водою з туалетним милом.

·  -    Промокайте статеві органи м'яким індивідуальним рушником.

·  -    Використовуйте прокладки, виготовлені з натураль­ної сировин

 

03.11.2022 р.


Тема: Проблеми неправильного харчування. 

Хід уроку:

Перевірка знань з теми ««Харчовий раціон»

Використай цей код, відкривши посилання.

join.naurok.ua

Код доступа 4281062

Укажіть прізвище, ім’я.





















20.10.2022 р.


Тема: Харчовий раціон.

Хід уроку:

Перевірка знань з теми ««Харчування і здоров'я»

Використай цей код, відкривши посилання.

join.naurok.ua

Код доступа 8966626

Укажіть прізвище, ім’я.

I.     ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ. ПРИВІТАННЯ.

II.   АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.

·   Продовжити фразу "Протягом тижня я їв (їла) таку корисну їжу..."  

III.      МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ, ПОСТАНОВКА МЕТИ Й ЗАВДАНЬ УРОКУ.

 


·  Бесіда "Харчові звички".

— Чи є у вас певні харчові звички?

— Як ви гадаєте, це корисні чи шкідливі звички?

IV.  ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.

·  Стартове завдання.


·  Робота за підручником (с. 38-39 читання ланцюжком, обговорення прочитаного): побудова схем "Групи продуктів", "Принципи раціонального харчування" на дошці та у зошитах.

 

·  Робота за підручником (с. 40 крос-тест "Як правильно обідати, коли ти не вдома").

 

·  Слово учителя "Визначення калорійності харчового раціону" (с. 41 підручника).

 

V.    УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ.

·  Побудова на дошці та у зошитах схеми "Піраміда харчування".

 

·   Вправа "Корисне меню на день" (учні мають скласти корисне меню на день, враховуючи принципи раціонального харчування).

 

VI.  ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

§ 7 прочитати https://pidruchnyk.com.ua/192-osnovi-zdorovya-beh-voroncova-ponomarenko-strashko-6-klas.html.

 

VII. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ.

Продовжити фразу: «Я думаю, що правильно
харчуватися – це …»


Додатково

Інформація для допитливих

•     Середньостатистична людина за життя з’їдає 20–25 тонн їжі.

•     Легенда свідчить про те, що французький сир «Рокфор» з’явився випадково, коли пастух залишив свій сніданок у печері. Через кілька місяців він знайшов свій кинутий сир, який до того часу покрився цвіллю, але при цьому виявився надзвичайно смачним.

•     У Колумбії в кінотеатрі замість поп-корну вам запропонують пакетик із гігантськими смаженими мурахами.

•     На вулицях Індонезії продають копчених кажанів.

•     Ресторан у Пенсільванії пропонує бажаючим гамбургер масою 4 кг. Поки ще ніхто не з’їв його повністю.

•     У Швеції роблять галушки з борошна, крові північного оленя й солі.

•     На Сицилії та в Японії популярна ікра морського їжака.

•     Риб’ячі голови є поширеними ласощами на Алясці. Для їх приготування голови лосося закопують у спеціальні ямки, викладені мохом. Там вони гниють пару тижнів, після чого їх викопують, подрібнюють і виходить щось на кшталт рибного соусу. До речі, у Карелії теж є така страва.

13.10.2022 р.

Тема: Продукти харчування і здоров'я. 

Хід уроку:

І.  ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.

·       Привітання "Добрий день! Доброго здоров'я".

          ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.

·       Вступне слово вчителя.

  У 3-5 класах ми знайомилися з пірамідою потреб. Хто пам’ятає, які потреби передусім має задовольняти людина? (Діти називають їх, учитель акцентує на потребі у харчуванні).

  Наголосити: їжа впливає на фізичне, психологічне і соціальне благополуччя кожної окремої людини і на стан здоров’я цілих народів.

          ІІІ.  МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ.

·       Вправа «Знайомство».

Найбільше я люблю їсти… (закінчити речення).

Обговорити, як діти розуміють відомий вислів Поля Брегга: «Ми — те, що ми їмо».

          ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.

·       Вправа "Незакінчене речення".  

          "Ми їмо, щоб…" Наведіть  причини,  з  яких  людям  необхідно  їсти (щоб  втамувати  голод,  нормально  розвиватися,  отримати задоволення,  заряд  енергії,  підтримати  компанію, поспілкуватися,  зігрітися,  вилікуватися...).

         

·       Вправа "Показуха".

          Покажіть та назвіть свої фізичні відчуття, емоції, здатність  до  навчання  та  іншої  праці, коли  ви:

·       страшенно голодні;

·       з’їли надто багато;                       картинки

·       смачно і в міру поїли.

 





·       Складання схеми "Складові їжі".

Пригадаємо, з чого складається їжа?

·       Розповідь учителя. Кілька цікавих фактів:

·       протягом 65–70 років життя людина з’їдає в середньому 100 тонн їжі, зокрема: 5 корів, 24 свині, 874 птиці, 783 кг риби, 7274 кг хліба, 7988 кг картоплі, 218 кг твердого сиру, 12 776 яєць, 160 кг шоколаду;

·       на споживання їжі людина витрачає 6–7 років життя, проводить 560 діб за готуванням їжі, сідає за обідній стіл 82 тисячі разів;

·       якби людина мала пташиний апетит, то за день з’їдала б стільки, скільки з’їдає за місяць.

 

·       Робота за підручником (с. 32-34).           Читання ланцюжком. Обговорення схем.

1.    Харчування і здоров'я.

2.    Вода і поживні речовини.

3.    Поживність і калорійність продуктів харчування.

4.    Особливості харчування підлітків.

  Обговорення. Учні по черзі називають одну страву калорійну і не надто поживну, та одну — не калорійну, але поживну.

          V.  ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ УЧНІВ.

·       Гра "Покупець" (учням необхідно із запропонованих продуктів харчування вибрати тільки корисні, свій вибір прокоментувати та скласти їх у кошик).

Набір продуктів: чіпси, газований напій, снікерс, сир, морква, яблуко, геркулес, майонез, кетчуп, часник, цибуля, банан, перець, сухарики, макарони, капуста.

·       Перегляд відео "7 корисних напоїв", "5 найнебезпечніших продуктів".

 



          VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

          Опрацювати § 6 https://pidruchnyk.com.ua/192-osnovi-zdorovya-beh-voroncova-ponomarenko-strashko-6-klas.html. Скласти корисне меню на день (письмово у зошиті).

·       Релаксація. Вправа «Улюблена страва мого дитинства».

          Закрийте очі. Пригадайте улюблені страви вашого дитинства. Намагайтеся уявити смак цих страв, запах, зовнішній вигляд. Хто для вас їх готував? Чи є вони для вас такими ж привабливими і бажаними, як кілька років тому? Чи хотіли б ви поділитися рецептом своїх улюблених страв?

Заслуховування кількох рецептів.

 

·       Підсумки.

  Від  харчування  залежить  фізичне,  психологічне  і  соціальне благополуччя  людини.

  Щоб  рости,  розвиватися,  добре  вчитись  і  почуватися  здоровим,  ти  потребуєш  продуктів,  які  забезпечують  організм вуглеводами,  білками,  жирами,  вітамінами  і  мінеральними речовинами.

  Спортивні  тренування  та  інші  фізичні  навантаження  передбачають  підвищення  калорійності  харчового  раціону  та  вживання  більшої  кількості  води.

          То ж візьмемо девіз життя: «Перш ніж за стіл мені сісти я подумаю, що краще їсти».


06.10.2022 р.



Тема: Здоров'я і технічний прогрес. 




Хід уроку:

І.  ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

Вправа «Згадай».


ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ.

·       Сьогодні ти:


ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.

·       Слово учителя «Технічний прогрес і здоров’я людини».


·       Робота за підручником.


Робота за підручником (читання ланцюжком с. 27-29, обговорення).


·       Вправа «Асоціації».

На екрані напис «екологія», учні мають створити асоціативний кущ до цього поняття.







  

V.  ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ УЧНІВ.

·       Робота за підручником (с. 30).

 

·       Бесіда.

          1. Чи корисне для людей техногенне середовище?

          2. Коли техногенне середовище стає небезпечним для людини?

          3. Які екологічні акції відбуваються в школі, місті, де ти живеш?

 

·       Тестове завдання (письмово у зошитах).

Позначте всі правильні відповіді.

1.   Позитивний вплив природного середовища на людину — це:

А     психологічний комфорт

Б     погіршення здоров’я

В     загартовування

Г     поганий настрій

 

2.   Позитивний вплив людини на природу:

А     забруднення водойм

Б     виведення нових сортів рослин (селекція)

В     знищення лісів та їхніх мешканців

Г     кислотні дощі та смог

 

3.   Аварія — це:

А     планова зупинка підприємства

Б     зменшення випуску готової продукції підприємства

В     прискорення ритму роботи підприємства

Г     несподіваний вихід із ладу обладнання або транспортних засобів

 

4.   Наслідки катастроф:

А     поліпшення стану навколишнього середовища

Б     погіршення умов довкілля

В     вихід із ладу техніки

Г     людські жертви

 

5.   Інтенсивна сільськогосподарська діяльність людини:

А     виснажує ґрунти

Б     забруднює довкілля мінеральними добривами

В     руйнує природні екосистеми

Г     спричинює ерозію ґрунтів

 

6.   Причини аварій і катастроф:

А     порушення дисципліни робітників

Б     погіршення здоров’я робітників

В     політичні кризи

Г     стихійні лиха

          VІ. Підсумок уроку.

·       Слово учителя.


·       Вправа "Урок навчив мене..."

 

VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

Опрацювати § 5 https://pidruchnyk.com.ua/192-osnovi-zdorovya-beh-voroncova-ponomarenko-strashko-6-klas.html. Створити агітаційну листівку "Бережи природу".

 

29.09.2022 р.


Тема: Природа і здоров'я.

Хід уроку:

Завдання на повторення.

Перевірка знань з теми ««Світ навколо тебе»

Використай цей код, відкривши посилання.

join.naurok.ua

Код доступа 3831555

Укажіть прізвище, ім’я.

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.

Учитель демонструє таблички-смайли, учні зображують відповідні жести й вирази обличчя.



ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК УЧНІВ.

·       Вправа «Мозковий штурм».

·       Де ви живете?

·       Де живуть ваші друзі?

·       Де ви відпочиваєте?

·       Які предмети вас оточують?

·       Що таке навколишнє середовище?

·       Чи у всіх людей однакове навколишнє середовище? Чому?

·       Які види середовищ ви знаєте? (Природне, техногенне, соціальне)

 

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

·       Слово учителя.

Кожен із вас не тільки частинка суспільства, а передусім — частинка Природи. Ми повинні зробити все, аби зберегти природне середовище.
Людство буде жити і процвітати, якщо всі діти планети захищатимуть і зберігатимуть її, піклуючись не тільки про власне життєзабезпечення, а й про майбутні покоління.

 

IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ, МЕТИ Й ЗАВДАНЬ.

·       Сьогодні ти:

V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.

·       Робота за підручником (читання ланцюжком с. 21-25, обговорення).


·       Стартове завдання (с. 21).















·       Руханка «Погода в Занзібарі»

Учні повторюють рухи за вчителем.

«У Занзібарі гріє сонечко (погладжування по плечах), дме легкий вітерець (руки вгору, невеличкі нахили вліво-вправо). Раптом хмарки закрили сонечко, почав накрапати дощик (пальці рук злегка постукують по стегнах), здійнявся вітер (руки вгору, нахили виконують з великою амплітудою), почалася злива (пальці рук енергійно стукають по стегнах). Згодом буря вщухає,  злива  пере ходить у дрібний дощик, дме легенький вітерець (виконують рух у зворотньому порядку). У Занзібарі знову сонячно!».

 

VІ. УЗАГАЛЬНЕННЯ, СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ І ВМІНЬ.

·       Виконання вправ за підручником.



·       Гра «Ланцюжок».

          Учні по черзі мають називати небезпеки природного середовища
(ґрунт — поповзні, провали, зсуви; стихійні лиха — землетрус, цунамі, ураган, пожежі, виверження вулканів; погодні умови, географічне положення і рельєф, тваринний і рослинний світ тощо).


Висновок. Здоров'я — одне з основних джерел щастя, радості та повноцінного життя. Навколишнє середовище має сприятливі й несприятливі чинники, від яких залежить стан здоров'я людини. Треба навчитись уникати, запобігати небезпек або правильно діяти в певній небезпечній ситуації.

 

·       Практична робота «Підбір одягу згідно із сезоном та погодою».

Мета: навчитися підбирати одяг згідно з погодою.

Щоб ви вдягнули, якщо на вулиці:

1) температура –15 °С, сніг, вітер;

2) температура + 2 °С, вітру немає, дощ;

3) температура + 25 °С, сонячно, вітру немає.

Речі для вибору: хутряна шапка, бейсболка, легка куртка без капюшона, тепла куртка з капюшоном, сандалі, чоботи, рукавички, черевики, шарф.

Запропонуйте свої варіанти погоди та одягу, який їй відповідає.

Поясніть, чому треба вдягнутися саме так. Зробіть висновок.

·       Релаксація. Медитативна вправа «Літо».

Лунає спокійна приємна мелодія. Учні сидять вільно, розслабившись. Вони повторюють подумки слова, які промовляє вчитель: «Літо, тепло, затишно. Я знаходжуся на лісовій галявині. Наді мною гойдаються верхівки дерев. Шелестить листя. Співають птахи. Світить сонце, зігріваючи землю. У блакитному небі спокійно пливуть хмаринки. Я слухаю чарівну музику лісу. Мені дихається легко, вільно. Я відпочиваю».

·         Що може порушити красу і спокій того місця, де ви зараз подумки відпочивали? (Стихійне лихо, забруднення сміттям, вирубка лісу, технічний прогрес тощо)

·         До яких наслідків це призводить? (Екологічна криза)

 

        VIІ.   ВИДАЧА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ.

Опрацювати § 4 https://pidruchnyk.com.ua/192-osnovi-zdorovya-beh-voroncova-ponomarenko-strashko-6-klas.html.

VІІI.  ПІДСУМОК УРОКУ. ВИСТАВЛЕННЯ ОЦІНОК ЗА УРОК.

·       Слово учителя.

 

·       Вправа «Сьогодні на уроці…»

 

·       Слово учителя.

Все на землі нам треба берегти:

І птаха, й звіра, і оту травину,

Не чванься тим, що цар природи ти,

Бо врешті-решт, ти – лиш її частина.

 

·       Ритуал закінчення уроку.

Усі разом говорять: «Бажаємо всім безпечного життя!»

Додатково

·       Гра «Яка погода, такий одяг».

Учні за допомогою міміки й жестів зображує реакцію людини на певну погоду. Інші мають відгадати, яка погода мається на увазі, і запропонувати відповідний одяг. 

22.09.2022 р.

Тема: Світ навколо тебе.

Хід уроку:

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ, НАСТРІЙ НА РОБОТУ НА УРОЦІ.

Привітання. Доброго дня, доброго здоров'я!

Є такий вислів: «Якщо хочеш, щоб життя тобі усміхнулося, спочатку сам усміхнися життю». То ж для початку всміхнемося своїм однокласникам, побажаємо один одному здоров’я.

·   Посмішка учнів один до одного.

 

·   Ритуал побажання здоров’я:

          Життя вам — довгого,

          Здоров’я — доброго,

          Щастя — безхмарного,

          Настрою — гарного!

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК УЧНІВ, ПЕРЕВІРКА Д/З.

? Завдання у зошиті (письмово):

          1. Закінчити визначення:

·   Безпека життєдіяльності ― це …

·   Здоров'я ― це…

·   Ризик ― це…

·   Надзвичайна ситуація ― це…

     2. Відповісти на запитання:

·   Які навички сприяють збереженню здоров’я?

·   Згадай алгоритм дій при потраплянні в екстремальну ситуацію.

·   Наведи приклади надзвичайних та екстремальних ситуацій.

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ІV. ВИКЛАДЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.

& Робота з підручником (читання ланцюжком, обговорення прочитаного, робота з малюнками) с. 16-17.

·   Що таке довкілля.

iРозповідь учителя з елементами бесіди. Робота з підручником.

·   Природне, техногенне і соціальне середовище.

Виконання з. 1-2 с. 17. 

·   Складові соціального середовища.


·   Робота з таблицею на с. 18. 

·   Кримінальні небезпеки.


s Запитання до учнів.

Які із зображених кримінальних небезпек найбільш загрожують підліткам?

 

& Опрацювання пам'яток:

·   «Як захистити від крадіжки мобільний телефон»;

·   «Як захистити від крадіжки велосипед»;

·   «Як захистити власну оселю».






V. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА.

VІ. УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ.

sГра «Відгадай, що… ?»

Учитель називає різні види довкілля (показує малюнки, фотографії). Учні: встають, якщо це природне довкілля, стоячи піднімають руки вгору — якщо це техногенне, і сидячи плескають у долоні — якщо це соціальне довкілля.












@ Письмова робота

Завдання: вставити пропущені слова в тексті.

Навколишнє середовище складається з трьох компонентів: природне, (         ) та (          ). Природне середовище — це (          ),  зовнішня оболонка Землі, що охоплює частину атмосфери, (        ) і верхню частину (          ). Середовище, створене людиною, називають (         ). Воно поділяється на побутове та (                ).



«Мозковий штурм»

Продумайте свої дії в ситуаціях:

1)   ви опинилися в малолюдному місці;

2)   ви опинилися серед великого скупчення людей;

3)   декілька хуліганів намагаються відібрати у вас мобільний телефон.

VІІ. Виставлення оцінок за урок, видача д/з: § 3 прочитати https://pidruchnyk.com.ua/192-osnovi-zdorovya-beh-voroncova-ponomarenko-strashko-6-klas.html, письмово підготувати повідомлення про одну природну небезпеку (бажано з картинкою).

VІІІ. ПІДСУМКИ УРОКУ.

4 Прийом "Продовж речення":

·   Сьогодні на уроці я дізналась (дізнався)...

·   Сьогодні я зрозумів (зрозуміла), що...

·   Сьогодні на уроці я навчилась (навчився)...

% Закінчення уроку.

Ось і пролунав дзвінок —

Закінчився наш урок,

За роботу по заслузі

Я вам дякую всім, друзі.

Будьмо здорові? Будьмо здорові! (аплодисменти)

 

15.09.2022 р.


Тема: Досліджуємо ризики і небезпеки.

 Хід уроку:

          І.  ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.

·       Привітання, побажання здоров'я один одному, створення позитивного настрою.

Чому всі мають дбати про здоров’я?

Бо світ навколо — пречудовий!

Бо з друзями цікаво час проводить,

З сім’єю разом — милуватися природою!

Ви цінувати мить навчіться…

Тож починаймо! Посміхніться…

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.

·       Бесіда.

          Як ви розумієте вислів «Безпека щоденного життя»? Які небезпеки найчастіше трапляються у щоденному житті? Хто з вас потрапляв у небезпечну ситуацію? Як це сталося?

          ІІІ.  МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ .

Вправа «Мікрофон».

«Я був свідком небезпечної ситуації (повені, урагану, пожежі, ДТП тощо)»

          Мозковий штурм.

          Діти називають асоціації зі словами «ризикована ситуація».

          ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.

          Проаналізуй  один  день  зі  свого  життя  (наприклад, учорашній).  Для  цього:

          1.  Розпиши у зошиті,  що  ти  робив  удома,  на онлайн уроках,  після  уроків,  надворі  (наприклад,  мив  посуд, сушив  феном  волосся,  дивився  телевізор,  переходив дорогу,  підігрівав  обід...).

          2.  Постав  позначку  навпроти  дій,  які  можуть  бути небезпечними,  і  запиши  кожну  з  них  на  окремій картці.

          Робота з підручником. Робота з таблицею «Види ризиків» с. 12.


  Які з наведених учнями ризиків загрожують фізичному, психологічному та соціальному благополуччю?

  Підсумуйте! Деякі люди мають схильність до нерозумних ризиків - палять,  вживають алкоголь, наркотики, агресивно поводяться або вчиняють протиправні дії. Таку поведінку називають ризикованою. Зазвичай одні види ризикованої поведінки тягнуть за собою інші. Більшість кримінальних злочинів, ДТП,  нещасних випадків у побуті та на виробництві пов’язані з уживанням алкоголю і наркотиків.

          1.  Наведіть  приклади виправданого  ризику  (взяти участь у  змаганнях,  захистити  слабшого,  рятувати  чиєсь  життя, загасити  невелику  пожежу...).

          2.  Наведіть  приклади  невиправданого  ризику  (залишати без нагляду малих дітей,  запливати на глибину,  гратися з вибухонебезпечними речовинами,  ходити по тонкій кризі, перебігати  дорогу  перед  автомобілями...).

          V.  ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ УЧНІВ.

          Екстремальні  і  надзвичайні  ситуації  потребують  негайних  дій.

          1.  Страх  почуття,  що  першої  ж  миті  охоплює  людину в  екстремальній  ситуації.  Головне  перебороти  страх, не  дати  йому  паралізувати  волю  і  перерости  в  паніку.         

Пригадайте  прийоми,  які  допомагають  подолати  страх:

-        зробіть  кілька  глибоких  вдихів  і  видихів  так,  наче п’єте повітря крізь соломинку.  Уявіть,  як воно проходить  через  ваші  легені,  зосередьтеся  на  звуках;

-        полічіть  до  десяти,  а  якщо  є час  до  ста;

-        пригадайте  і  вимовте  уголос  кілька  номерів  телефонів,  вірш,  заспівайте  пісню.

2.  Наведіть приклади екстремальних ситуацій,  що можуть виникнути  у  вашому  житті.

3.  Потренуйтеся  діяти  в  таких  ситуаціях  за  допомогою блок-схеми 
на  мал. 2 с. 15 підручника.

          VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

          1. Опрацювати § 2. https://pidruchnyk.com.ua/192-osnovi-zdorovya-beh-voroncova-ponomarenko-strashko-6-klas.html

          2. Знайти в періодичних виданнях приклади виправданого ризику.

          3. За бажанням, переглянути відео: 



          VІІ. ПІДСУМКИ.

  Ризики  є  частиною  нашого  життя.  Іноді  треба  і  навіть корисно  ризикувати.  Це  допомагає  людині  розвиватись  як особистості.

  Важливо  уникати  невиправданих  ризиків:  тютюнопаління, вживання  алкоголю,  порушення  правил  поведінки  на  дорогах тощо.

  Уважно аналізуючи життєві ситуації, ти навчишся оцінювати рівень  ризику  і  за  необхідності  знижувати  його.


08.09.2022 р.


Тема: Життя і здоровя людини. Безпека життєдіяльності. Здоров’я і благополуччя. Життєві навички, сприятливі для здоров’я. Активне довголіття.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Перевірка домашнього завдання пригадати правила роботи на уроці.

ІІІ. Актуалізація опорних знань

1.    Діти, заплющіть очі. Уявіть собі життя. (діти 5 секунд уявляють). Що ви представили? А чи можна слово життя пов’язати з предметами які ви вивчаєте? Як?

2.    За яких умов ви могли б сказати, що ви – здорова людина?

3.    Які складові здоров’я вам відомі?

4.    Чим відрізняються терміни «здоров’я» і «безпека життєдіяльності»?

IV. Вивчення нового матеріалу

Сьогодні ми з вами поговоримо про безпеку життєдіяльності, здоров’я, добробут, активне довголіття та з’ясуємо, які навички сприяють нашому гарному самопочуттю. Запишемо сьогоднішню дату та тему уроку в зошит.

За визначенням Всесвітньої організації охорони здоров’я, здоров’я – це не тільки відсутність хвороб, а й стан повного фізичного, психічного та соціального благополуччя.

Здоров’я – одне з основних джерел щастя, радості та повноцінного життя. Тому наше здоров’я залежить від багатьох чинників.

Пригадайте, про які три складові здоров’я ви чули у 5 класі.

Фізична складова здоров’я включає в себе розпорядок дня, навантаження, яке отримує наш організм протягом дня. Відповідно, якщо людина працює з дня в день і не має належного відпочинку поступово вона починає втомлюватись значно швидше, стає млявою і не має змоги сповна насолоджуватися життям та його радісними моментами.

Поміркуйте, що необхідно робити для того, щоб фізична складова здоров’я добре функціонувала.

Соціальна складова здоров’я відповідає за наше життя в суспільстві, спілкування з іншими людьми, навчання, роботу і поведінку в оточенні інших людей. Тобто це ті почуття та емоції, які ми несемо в оточення та отримуємо у відповідь.

Поміркуйте, яких правил / порад необхідно дотримуватися для того, щоб соціальна складова здоров’я була в гарному стані.

Психічна та духовна складова здоров’я включає в себе наше ставлення до себе, здатність нормально розуміти свої почуття та емоції, внутрішній світ людини в цілому. Ця складова нашого здоров’я пов’язана, певною мірою, із соціальною складовою, адже визначає аспекти нашої поведінки, сприйняття інших людей та нашу здатність прийти на допомогу тому, хто цього потребує.

Поміркуйте, якими вміннями та навичками потрібно володіти, аби психічна та духовна складова здоров’я функціонувала злагоджено.

На життєвому шляху кожного з нас постають виклики і перепони, здатні вивести з рівноваги і негативно вплинути на стан здоров’я. Уміння, що допомагають людині подолати трудноші та підтримувати високий рівень благополуччя називають сприятливі для здоров’я життєвими навичками.

А що таке благополуччя? (самостійний пошук відповіді у підручнику)

Набувши сприятливих для здоров’я життєвих навичок, люди краще розуміють самих себе та оточуючих, уникають зайвих ризиків і проблем. Життєвими ці навички називають тому, що вони необхідні кожному, незалежно від того, чим він займається, яку професію обере в майбутньому. Більшість людей набувають цих навичок із власного досвіду, переважно «методом проб і помилок». Але той, кому допомогли їх набути, має набагато більше шансів досягти поставленої мети і життєвого успіху.

Існує така наука, як герогігієна. Вона вивчає методи та заходи, що сповільнюють старіння і збільшують тривалість життя. Здоровий спосіб життя є основною передумовою для досягнеття довголіття.

Які асоціації у вас виникають щодо терміну «здоровий спосіб життя»?

Виокремлюють 7 основних рекомендацій, дотримуючись яких можна сповільнити старіння, уповільнити розвиток захворювань і тим самим збільшити тривалість повноцінного життя. До них належать:

1)    відмова від переїдання;

2)    регулярність харчування;

3)    правильний режим праці та відпочинку;

4)    достатня тривалість сну;

5)    активність і рухливість;

6)    відмова від куріння;

7)    відмова від зловживання алкоголем.

Передумовою здорової повноцінної старості є трудова та фізична активність. Інтелектуальна та фізична активність протягом життя сповільнює темп старіння організму і робить цей процес більш гармонійним.

V. Закріплення вивченого матеріалу

1. «Чи правда, що…»

Правда – оплеск, неправда – тиша.

1)    Здоров’я буває лише фізичне. (-)

2)    Гігієна не сприяє здоров’ю. (-)

3)    Наука, яка вивчає довголіття – герогігієна. (+)

4)    Щоб бути здоровим достатньо лише не переїдати і довго спати. (-)

5)    Захищати слабких – соціальна складова здоров’я. (-)

6)    Не перевтомлюватись – психічна складова здоров’я. (-)

7)    Якщо відмовитись від шкідливих звичок, довше приживеш. (+)

2. Робота в парах

Скласти «Поради по здоров’ю» (з 5-ти порад 2 повинні бути хибні) – представити у формі сценки або доповіді. Решта учнів класу відгадують, які з представлених порад є хибними.

3. Що зайве і чому?

- Купатись, спати, їсти, поважати себе.

- Долання труднощів, виховування сили волі, спілкування, повага до інших.

- Фізичне здоров’я, домінуюче здоров’я, соціальне здоров’я, психічне здоров’я.

4. Тести (самостійно)

1- Відсутність загрози твоєму життю, здоров'ю чи добробуту – це: а) безпека; б)небезпека; в) здоров’я

2- Стан повного фізичного, психологічного і соціального благополуччя – це: а) безпека; б) благополуччя; в) здоров’я

3- Задоволення від цікавого і насиченого подіями життя – це: а) безпека; б) благополуччя; в) здоров’я

4- Взаємодія з людьми це: а) фізичне здоров’я; б) соціальне здоров’я; в) духовне здоров’я

5- Наше благополуччя насамперед визначає наша:  а) поведінка; б) впевненість; в) безпека

VІ. Підсумок уроку

«Відкритий мікрофон»: продовжити одне з речень.

-        «Цей урок мене навчив…»

-        «Найбільше мені сподобалось…»

-        «На уроці я ...»

-        «Сьогодні я зрозумів (-ла) …»

-        «З цього уроку я можу зробити висновок, про те, що …»

VІI. Домашнє завдання: § 1, опрацювати питання 1, 2 на ст. 10 підручника. https://pidruchnyk.com.ua/192-osnovi-zdorovya-beh-voroncova-ponomarenko-strashko-6-klas.html

За бажанням, переглянути відео: 















Немає коментарів:

Дописати коментар